Ուսուցիչը բացատրել է, թե ինչու դպրոցականները պետք է գրեն ձեռքով
Թեև շատ թեստեր այժմ անցկացվում են համակարգչով, և ոմանք այլևս ձեռքով շարադրություններ չեն գրում, գրչագրության ուսուցումը դեռևս համարվում է դպրոցի ուսումնական ծրագրի հիմնական բաղադրիչը, հատկապես տարրական դպրոցում: Բովանդակության պրոդյուսեր, ուսուցիչ Ալեքսանդրա Կալինինան Gazeta.Ru-ին պատմել է, թե ինչու երեխաները դեռ պետք է սովորեն գրել ձեռքով:
Փորձագետի կարծիքով՝ գրելը զարգացնում է նաև կենտրոնանալու ունակությունը.
«Ձեռքով նշումներ անելով՝ երեխաները ներգրավում են ուղեղի տարբեր հատվածներ, ինչը թույլ է տալիս ակտիվորեն զարգացնել շարժիչ հմտություններն ու հիշողությունը, կառավարել ուշադրությունը և կենտրոնանալ առաջադրանքը ճիշտ կատարելու վրա։ Սա ազդում է նաև կարգապահության վրա. այն աշակերտները, ովքեր կարողանում են երկար ժամանակ կենտրոնանալ մեկ առաջադրանքի վրա, չեն շեղվում և չեն խանգարում մյուսներին: Ձեռքով գրելու պրակտիկան օգնում է ժամանակակից երեխաներին կենտրոնանալ և դադարեցնել ուշադրությունը անվերջ փոխելը: Ձեռքով գրելն օգնում է նրանց մի փոքր դանդաղեցնել և դառնալ ավելի մտածված»,- բացատրել է նա:
Փորձագետի խոսքով՝ երեխաների մոտ ճանաչողական հմտությունները սերտորեն կապված են մարմնական փորձառության հետ։ Հետևաբար, ձեռագրի և կարդալու ունակության միջև կապը կարելի է շատ պարզ նկատել:
«Ես դա տեսնում եմ նույնիսկ իմ աշակերտների մոտ. այն երեխաները, ովքեր կարող են նամակ գրել 5 տարեկանում, շատ ավելի լավ են ճանաչում նրանց, երբ նրանց բացիկներ են ցույց տալիս, և արագ տիրապետում են կարդալու հմտություններին»,- հավելել է մասնագետը։
Բացի դրանից, գրելը նաև լավացնում է հիշողությունը։