Ոչ բնական գործվածքները, ինչպիսիք են պոլիեսթերը կամ նեյլոնը, կարող են առաջացնել մաշկի անհանգստություն՝ նյութի բնույթի պատճառով: Այս մասին Газета.Ru-ին ասել է մաշկաբան Մարինա Սուվորովան։
«Օրինակ, ներքնազգեստի մեջ օգտագործվող նեյլոնը երբեմն ստատիկ էլեկտրաէներգիա է առաջացնում: Սա կարող է հանգեցնել քորի առաջացման, հատկապես տաք ամիսներին: Սակայն այս ամենի հետ մեկտեղ գործվածքը բացարձակ հիգիենիկ է, եւ բակտերիաները դրանում չեն բազմանում։ Մյուս կողմից, պոլիեսթերը հաճախ խառնվում է բնական գործվածքների հետ, ինչպիսիք են բամբակը, հարմարավետ հագուստ ստեղծելու համար, սակայն դրա բարձր տոկոսը կարող է հանգեցնել կոշտության և անհարմարության», – բացատրել է նա:
Նա նաև ասում է, որ ակրիլը, որը բրդի կիսասինթետիկ փոխարինողն է, կարող է քոր առաջացնել մաշկի հետ շփման ժամանակ և զուրկ է շնչառությունից, բայց վանում է ջուրը՝ ջերմություն ապահովելու համար: Խորհուրդ է տրվում այն կրել այլ հագուստի վրայից՝ գրգռումից խուսափելու համար։
«Մաշկի համար գործվածքների օպտիմալ բաղադրությունը բնական նյութերն են, ինչպիսիք են բամբակը, մետաքսը, որոնք շնչում են, նվազեցնում են գրգռվածության և ալերգիկ ռեակցիաների վտանգը և նպաստում են մաշկի և շրջակա միջավայրի միջև խոնավության փոխանակմանը: Անկողնային պարագաների համար ավելի լավ է ընտրել բնական գործվածքներ, որոնք բարձր շնչառություն ունեն և խոնավեցնում են, օրինակ՝ բամբակը կամ սպիտակեղենը՝ քնած ժամանակ առողջ մաշկը պահպանելու համար: Հագուստ ընտրելիս խորհուրդ է տրվում ստուգել նյութի բաղադրությունը պիտակի վրա և նախապատվություն տալ գործվածքներին, որտեղ սինթետիկ մանրաթելերի տեսակարար կշիռը չի գերազանցում 20-40%-ը՝ մաշկի վրա բացասական ազդեցություններից խուսափելու և այն լավ վիճակում պահելու համար»,- եզրափակել է մասնագետը։