Պլաստիկ վիրաբուժությունը, ի տարբերություն տարածված կարծիքի, չի կարող շտկել արտաքին տեսքի բոլոր հնարավոր խնդիրները։ Որոշ դեպքերում նման միջամտությունը կարող է նույնիսկ վատթարացնել իրավիճակը։ Այս մասին Gazeta.Ru-ին տված հարցազրույցում ասել է պլաստիկ վիրաբույժ Ելենա Պոնոմարեւան։
«Հավանաբար, կանանց գլխավոր խնդրանքները, եթե դիտարկենք ամենաարդիականները, կլինեն ցելյուլիտից, դեմքի ասիմետրիկությունից, մազաթափությունից ազատվելը։ Ինձ մոտ գալիս են հիվանդներ, ովքեր հաճախ հենց դա են խնդրում»,- կիսվել է նա:
Փորձագետը նախազգուշացրել է բժիշկ չփնտրել, ով կհամաձայնի նման վիրահատության. ըստ նրա, օրինակ՝ լիպոսակցիայի միջոցով ցելյուլիտը շտկելու փորձը կարող է բացասաբար ազդել մաշկի վիճակի վրա, ինչը միայն կուժեղացնի տհաճ ազդեցությունը։
«Հաջորդը լիպոֆիլինգի թեման է, այսինքն՝ ճարպային հյուսվածքի տեղափոխումը մի տեղից մյուսը, առավել հաճախ՝ հետույք։ Այո, այս փուլը կարող է բարելավել կամ չբարելավել «հետույքի փոսերի» հետ կապված իրավիճակը։ Դուք պետք է պատասխանատվություն կրեք այն բանի համար, որ արդյունքը կարող է չհամապատասխանել ձեր սպասելիքներին»,- պարզաբանել է նա։
Ըստ Պոնոմարևայի՝ կարելի է լիպոֆիլինգ անել, հետո երկար ժամանակ աշխատել կոսմետոլոգի հետ խնդրահարույց հատվածների վրա, բայց ազդեցությունը դեռ անբավարար կլինի։
Վիրաբույժը նաև խորհուրդ է տվել հրաժարվել կատարյալ սիմետրիկ դեմք ստեղծելու փորձերից։
«Մի շարք կոսմետիկ պրոցեդուրաներ (բոտոքս, թելեր) և մերսման սեանսներ փորձելուց հետո աղջիկները գալիս են մեզ մոտ։ Բայց, ցավոք, ասիմետրիաները գրեթե միշտ կապված են գանգի ոսկորների կառուցվածքի, կապանների և մկանների կցման հետ, և մենք չենք կարող ազդել դրա վրա: Այո, իրավիճակը բարելավելու շանսեր կան, բայց, կրկին, երբեք չես կարող ընդմիշտ ազատվել խնդրից»,- ասել է փորձագետը։
Մասնագետը նշել է, որ գրեթե նույնքան հաճախակի են մազաթափության խնդիրներ ունեցող հաճախորդները։ Բժիշկը, սակայն, ընդգծել է, որ սա տրիկոլոգի հարց է, և պետք է այս մասնագետի հետ պայմանավորվել։ Դուք պետք է նախ և առաջ անցնեք բոլոր անհրաժեշտ թեստերը, անցնեք հետազոտություն և պարզեք խնդրի պատճառը և միայն դրանից հետո սկսեք պատշաճ վերականգնում: Աանընդունելի է ինքնաբուժությամբ զբաղվելը։
«Մազերի փոխպատվաստումը երկարատև վիրահատություն է՝ կրկնակի մազաթափության վտանգով: Մենք կարող ենք դիտարկել այս մեթոդը, երբ դուք ունեք մազաթափության մշտական «դադարող վիճակ», և դա պայմանավորված չէ քրոնիկական հիվանդությամբ, կորոնավիրուսի պատմությունով կամ այլ մի շարք պատճառներով», – եզրափակել է Պոնոմարևան: