Պարանոցի կնճիռները կարող են առաջանալ մի շարք գործոնների պատճառով, ներառյալ բնական ծերացումը, արևի վնասումը, խոնավության բացակայությունը և այլ արտաքին ազդեցությունները: Չնայած ծերացման գործընթացն անխուսափելի է, կան մի շարք եղանակներ, որոնք կարող են օգնել դանդաղեցնել դրա դրսևորումը և երկար տարիներ պահպանել պարանոցի մաշկը առաձգական և հարթ,- Gazeta.Ru-ին ասել է կոսմետոլոգ և տրիկոլոգ Վիկտորյա Օշչեպկովան:
Ըստ նրա`արևի ճառագայթումը մաշկի վաղաժամ ծերացմանը նպաստող հիմնական գործոններից է։ Բարձր SPF արևապաշտպան քսուք օգտագործելը ձեր պարանոցի հատվածում կօգնի պաշտպանել մաշկը վնասակար ուլտրամանուշակագույն ճառագայթներից և կանխել կնճիռները:
«Լավ խոնավացած մաշկը ավելի քիչ ենթակա է ջրազրկման և կնճիռների: Ամեն օր օգտագործեք խոնավեցնող քսուքներ կամ լոսյոններ ձեր պարանոցին, հատկապես ցնցուղ ընդունելուց կամ լողանալուց հետո, որպեսզի այն փափուկ և հարթ լինի»,- ավելացրել է Օշչեպկովան։
Բացի դրանից, կարևոր է վերահսկել ձեր սննդակարգը: Առողջ և հավասարակշռված դիետան, որը հարուստ է հակաօքսիդանտներով, վիտամիններով և հանքանյութերով, օգնում է պահպանել առողջ մաշկը և կանխել վաղաժամ ծերացումը: Համոզվեք, որ ձեր սննդակարգում ներառված են թարմ մրգեր, բանջարեղեն, ընկույզներ, ձուկ և այլ սննդարար մթերքներ, խորհուրդ է տվել կոսմետոլոգը։
Պարանոցի կնճիռների առաջացումը կանխելու մեկ այլ միջոց, որն նշել է մասնագետը, ծխելը թողնելն է։ Ծխելը բացասաբար է անդրադառնում մաշկի վրա՝ նվազեցնելով նրա առաձգականությունը և մեծացնելով կնճիռների առաջացման վտանգը։ Հետևաբար, ծխելը թողնելը կօգնի ձեր պարանոցի մաշկը առողջ և երիտասարդ պահել:
Պարանոցի կանոնավոր վարժությունները կարող են օգնել ամրացնել մկանները և բարելավել արյան շրջանառությունը, որն օգնում է պահպանել ամուր մաշկը: Այդ վարժությունները կարող են ներառվել ձեր ամենօրյա մաշկի խնամքի մեջ, կիսվել է բժիշկը:
Նա նաև խորհուրդ է տվել ավելորդ լարվածություն չդնել մաշկի վրա՝ խուսափելով շարֆեր կամ ամուր զարդեր փաթաթելուց, որոնք կարող են առաջացնել պարանոցի մաշկի անհարկի ձգում և նպաստել կնճիռների առաջացմանը։
«Պարանոցի մերսումը կարող է օգնել բարելավել արյան շրջանառությունը և խթանել կոլագենի և էլաստինի արտադրությունը, որն օգնում է նվազեցնել կնճիռները և պահպանել մաշկի ամրությունը»,- հավելել է մասնագետը։
Բացի դրանից, կողքի կամ ստամոքսի վրա քնելը կարող է առաջացնել կնճիռներ ձեր պարանոցի վրա՝ մաշկի վրա ավելորդ ճնշման պատճառով: Ուստի նախընտրելի է մեջքի վրա քնել՝ կնճիռների առաջացման վտանգը նվազագույնի հասցնելու համար։
«Հետևելով այս պարզ խորհուրդներին և դրանք ներառելով ձեր մաշկի խնամքի ամենօրյա ռեժիմում՝ դուք կարող եք կանխել ձեր պարանոցի կնճիռները և պահպանել երիտասարդ և առողջ տեսքը գալիք տարիներին: Հիշեք, որ մաշկի կանոնավոր խնամքն նրա երիտասարդությունն ու գեղեցկությունը պահպանելու հիմնական բաղադրիչներն են»,- եզրափակել է Օշչեպկովան: