Եգիպտոսի իշխանությունները սկսել են պատ կառուցել Գազայի հատվածի հարավային սահմանին՝ Ռաֆահ քաղաքի մոտ, որտեղ իսրայելական բանակը ռազմական գործողություն է նախապատրաստում, գրում է New York Times-ը՝ վկայակոչելով արբանյակային լուսանկարներն ու շինարարության մասնակիցներին։
Հրապարակման համաձայն՝ արբանյակային լուսանկարները հստակ ցույց են տալիս, թե ինչպես է բուլդոզերներով մեծ տարածք մաքրվում սահմանակետից հարավ գտնվող Ռաֆահ սահմանային անցակետի միջև ընկած բուֆերային գոտում: Պատկերների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ աշխատանքները սկսվել են մոտ փետրվարի 5-ին:
Կապալառուն ու ինժեները թերթին պատմել են, որ եգիպտական բանակն իրենց հանձնարարել է հինգ մետր բարձրությամբ բետոնե պատ կառուցել՝ հինգ քառակուսի կիլոմետրանոց հողատարածքը ծածկելու համար:
Պարզ չէ, թե արդյոք այդ հաստատությունը նախատեսված է սահմանը հատող Գազայի բնակիչներին պահելու համար, նշել է հրատարակությունը։
Եգիպտոսի կառավարության խոսնակը հրաժարվել է քննարկել շինարարությունը և անդրադարձել է վերջին շաբաթների ընթացքում իշխանությունների հայտարարություններին սահմանի ամրապնդման անհրաժեշտության մասին:
Միջազգային շատ առաջնորդներ վերջին օրերին մտահոգություն են հայտնել Ռաֆահ ներխուժելու Իսրայելի ծրագրերի վերաբերյալ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, մասնավորապես, ասել է, որ դեմ է ռազմական գործողությանը, եթե այն հաշվի չի առնում խաղաղ բնակչության անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությունը։