Շվեյցարիայի Բազելի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ ուղեղի արդյունավետությունը անսպասելի գրգռիչների մշակման հարցում ժամանակի ընթացքում մեծանում է: Դրանց նկատմամբ ռեակցիայի թուլացումը կապված է գլխուղեղի կեղևի ամբողջական հասունացման հետ։ Արդյունքները հրապարակվել են Science Advances ամսագրում։
Հետազոտության ընթացքում գիտնականները մի խումբ երիտասարդ մկների ենթարկել են հնչյունների հաջորդականության ազդեցության: Միաժամանակ նրանք հետևել են կենդանիների ուղեղի գործունեությանը։
Օգտագործելով այս տվյալները՝ հետազոտողները կարողացել են հասկանալ, թե ինչպես են մկների ուղեղի տարբեր հատվածները արձագանքում ժամանակի ընթացքում հնչյունների փոփոխություններին: Սկզբում արձագանքը շատ ուժեղ է եղել, բայց այն նվազել է, քանի որ ուղեղի համապատասխան շրջանները հասունացել են մի մակարդակի, որը համեմատելի չի եղել չափահաս կենդանիների մակարդակին:
Գիտնականները նշել են, որ լիարժեք զարգացումը տեղի չի ունենում միաժամանակ ուղեղի տարբեր հատվածներում, որոնք մշակում են ձայնը։ Ստորին կոլիկուլուս կոչվող հատվածը, որը գտնվում է լսողական նյարդի և լսողական կեղևի միջև, կենդանիների մոտ արդեն լիովին հասունացել է 20 օրական հասակում: Այնուամենայնիվ, առաջնային լսողական կեղևի զարգացումն ավարտվել է մկների կյանքի միայն հիսուներորդ օրը:
Սա նշանակում է, որ ուղեղի արդյունավետությունը անսպասելի գրգռիչների մշակման գործում (և անակնկալի բացակայությունը, դրանց սովորությունը) անմիջապես չի առաջանում: Այդ իսկ պատճառով, երեխաները, որոնց առաջնային լսողական կեղևը դեռ չի ավարտել զարգացումը, ավելի հավանական է, որ զարմանան, նույնիսկ երբ գրգռիչները կրկնվում են: