Էնդոկրինոլոգ Զուխրա Պավլովան ասում է, որ ովքեր սովոր են նախաճաշել մինչև առավոտյան ժամը 8:00-ն, ապա նրանց մոտ 59%-ով նվազում է շաքարախտի զարգացման ռիսկը։ Բժշկական գիտությունների դոկտորը Telegram-ի իր ալիքում նշել է, թե որն է օրվա մեջ սննդի առաջին ընդունման իդեալական ժամանակը և կոչ արել մարդկանց վաղ նախաճաշել։
Բժիշկը բացատրել է, որ վաղ նախաճաշի օգուտները հաստատվել են Բարսելոնայի գիտնականների հետազոտություններով։ 7 տարի նրանք դիտարկել են ավելի քան 100 հազար մարդու ապրելակերպ։ Բժիշկ Պավլովան դա բացատրել է կենսաբանական ռիթմերով։ Նրա խոսքով՝ մարդը պետք է արթնանալուց անմիջապես հետո ուտի, հակառակ դեպքում օրգանիզմը դժվարությամբ կվերահսկի արյան մեջ գլյուկոզայի և ինսուլինի մակարդակը։
«Նախաճաշը պետք է լինի առատ և հավասարակշռված: Այն պետք է պարունակի ճարպեր, սպիտակուցներ և ածխաջրեր: Ուտելուց առաջ օգտակար է մեկ բաժակ տաք ջուր խմելը։ Ավելի լավ է սուրճը խմել ուտելուց մեկ ժամ հետո»,- եզրափակել է էնդոկրինոլոգը։