Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի արևային աստղագիտության լաբորատորիայում հայտնել են, որ փետրվարի 9-ին տեղի ունեցած արևի բռնկումը ամենամեծերից մեկն է վերջին հինգ տարվա ընթացքում։
Գիտնականները գրանցել են արևի՝ X 3.3 չափի ուժեղ բռնկում։ Հայտնի է, որ այն տևել է առնվազն 40 րոպե: Նշվում է, որ երեւույթի հետեւանքները կարող են չազդել Երկրի վրա։
Լաբորատորիան պարզել է, որ Արեգակի վրա հետբռնկման գործընթացները շարունակվում են, մասնավորապես, բռնկման շրջանից ճառագայթման հզոր հոսքեր են գրանցվում։
Փորձագետները բացատրում են, որ նոր տարվա առաջին հինգ շաբաթների ընթացքում Արեգակն արդեն արտադրել է վերջին տարիների ամենամեծ բռնկումներից երկուսը: Առաջինը ձայնագրվել է Ամանորի գիշերը և նրան շնորհվել է X 5.0 գնահատական:
Լաբորատորիայի ղեկավար, պրոֆեսոր Սերգեյ Բոգաչովը բացատրել է, որ Արեգակի վրա երկու մեծ բռնկման կենտրոն կա։ Դրանցից մեկը գտնվում է Երկրի ուղիղ հակառակ ուղղությամբ, իսկ երկրորդը՝ Երկրի համար անվտանգ գոտում՝ Արեգակի հենց եզրին։
«Այս պահին հակասական տեղեկություններ կան բռնկման վայրի վերաբերյալ։ Ճշգրիտ տեղեկատվություն, ինչպես նաև իրադարձության գեոարդյունավետության (Երկրի վրա ազդեցության աստիճանի) մասին տեղեկատվությունը կհայտնվի ավելի ուշ»,- հավելել է նա։