Աֆղանստանում վթարային վայրէջք կատարած ինքնաթիռի օդաչուն պատմել է արտակարգ իրավիճակի մանրամասները
Աֆղանստանում վթարից փրկված օդաչու Արկադի Գրաչովն ասել է, որ ինքնաթիռի կործանման պատճառը «տեխնիկական խնդիրներն» են, ինչպես նաև ասել է, որ իրեն կանչել են դատախազություն այլ փրկվածների հետ։
Հունվարի 21-ին Աֆղանստանի Բադախշան նահանգում կործանվել է Falcon 10 ինքնաթիռը, երբ շտապօգնության չարտերային չվերթն էր իրականացնում դեպի Ռուսաստան։ Ինքնաթիռում վեց մարդ է եղել։ Վոլգոդոնսկից մահացել են ամուսիններ Անատոլի և Աննա Եվսյուկովները, ավելի վաղ հայտնել էր Քաբուլում Ռուսաստանի դեսպանը։ Քաբուլում անձնակազմի չորս անդամներ ողջ են մնացել և ստացել բժշկական օգնություն։ Ուրբաթ երեկոյան նրանք ժամանել են Մոսկվա։
«Մեր իրավասու գործողությունների արդյունքում մենք իրականում վայրէջք կատարեցինք ինքնաթիռով, մենք չընկանք, մենք վայրէջք կատարեցինք լեռան գագաթին», – Մոսկվայի «Վնուկովո» օդանավակայան ժամանելուն պես լրագրողներին ասել է Գրաչովը:
Ինքնաթիռի ընկնելու պատճառը նա անվանել է «տեխնիկական խնդիրներ»՝ հավելելով, որ իրեն և ինքնաթիռում ողջ մնացած անձնակազմի մյուս անդամներին հրավիրել են դատախազություն՝ բացատրություններ տալու։
Օդաչուն մանրամասներ է հայտնել, թե ինչպես են նրանք դուրս եկել լեռան գագաթից։
«Մենք 1,5 օր անցկացրինք ցրտի մեջ, բանը հասավ նրան, որ ստիպված եղանք վառել մեր ժանյակները և տաքանալ, հետո բժիշկները սկսեցին մեզ դուրս քաշել, 4 հազար մետր բարձրությունից մեզ հանեցին խոր ձյան միջով, մոտ հինգ ժամ ոտքով գնացին գյուղ»,- ասել է Գրաչովը:
Նա նաև, պատասխանելով լրագրողների հարցին, հերքել է լուրերը, թե ինքնաթիռում մեծ քանակությամբ կանխիկ գումար է եղել։
«Ոչ, այնտեղ փող չկար», – ասել է Գրաչովը: