Հրապարակվել է «Պատիվ ունեմ» ծրագրով զինծառայության մասին նախագիծը
պատիվ ունեմ ծրագրով զինծառայության մասին նախագիծըշ
ՀՀ ՊՆ «Պատիվ ունեմ» ծրագրով պայմանագրային-սպայական 3-ամյա զինծառայություն անցնել ցանկացողների համար ամեն տարի անցկացվելու է մրցույթ, և միայն հաղթողներն են ներգրավվելու այս ծրագրով ծառայության։ Այս մասին հայտնի է դառնում ՀՀ ՊՆ ներկայացրած կառավարության որոշման նախագծից։
Ամեն տարի պաշտպանության նախարարությունը ներկայացնելու է դասակի հրամանատարի այն պաշտոնների թվաքանակը, որոնք կարող են լրացնել «Պատիվ ունեմ» ծրագրի մասնակիցները։ Դիմում ներկայացրածների միջև ՊՆ ներկայացրած հարցաշարով անցկացվելու է քննություն-մրցույթ, որի հաղթողներն էլ կարողանալու են հավակնել այդ պաշտոններին։
Սակայն մինչ զինծառայության անցնելը և դասակի հրամանատարի պաշտոնին նշանակվելը (լեյտենանտի կոչումով) հավակնորդները պետք է իրենց քաղաքացիական մասնագիտությունը բուհում յուրացնելուն զուգահեռ զինվորական (սպայական) պատրաստության դասեր անցնեն ՀՀ ՊՆ ռազմաուսումնական հաստատություններում։
Ընդ որում՝ «Պատիվ ունեմ» ծրագրին մասնակցելու իրավունք ստացողներն օգտվելու են նաև ուսման վարձի փոխհատուցումից՝ նրանց փոխարեն վարձը մուծելու է պետությունը։ Իսկ եթե բակալավրիատում սովորելուց ու 3-ամյա սպայական ծառայությունն անցնելուց հետո երկու տարվա ընթացքում ծրագրի մասնակիցներն ընդունվում են մագիստրատուրա, ապա պետությունն իր վրա է վերցնում նաև մագիստրատուրայի վարձը վճարելու պարտավորությունը։
պատիվ ունեմ ծրագրի քննություն
Սակայն եթե այս կամ այն պատճառով ծրագրի մասնակիցը բակալավրիատում սովորելու ընթացքում ընդհատում է ուսումը, հեռացվում է բուհից կամ հեռացվում է զինվորական պատրաստության դասընթացից, ապա չի կարող շարունակել նաև «Պատիվ ունեմ» ծրագրին մասնակցությունը։ Այդ երիտասարդը ոչ միայն կզրկվի տարկետման իրավունքից, այլև բուհին կվճարի ուսման վարձի կրկնապատիկը՝ որպես հրաժարագին։ Այդ գումարի կեսը կմնա բուհին, 40 տոկոսը՝ պետբյուջեին, 10 տոկոսը՝ ՀՀ ՊՆ արտաբյուջետային հաշվին։
«Պատիվ ունեմ» ծրագիրը պաշտպանության նախարարությունը ներկայացրել է դեռևս 2017 թվականի ապրիլին։ Սրանով ծառայության անցնողները ստանում են տարկետում, սովորում բուհում, ապա սպայական հաստիքում 3-ամյա ծառայություն անցնում առաջնագծում՝ այդ ընթացքում ստանալով նաև սպայական աշխատավարձ։
Պատճառն այն է, որ ԿԳ նախարարության ուսումնասիրությունները ցույց էին տալիս, որ բակալավրիատում տարկետում ստացած տղաների մի մասը շարունակում է կրթությունը մինչև ասպիրանտուրա և ազատվում է Զինված ուժերում ծառայելու պարտավորությունից։ Ու թեև այս արտոնությունն այդ երիտասարդներին տրվում էր գիտությամբ զբաղվելու համար, ԿԳՆ և ներկայացրած թվերը ցույց էին տալիս, որ ասպիրանտուրան ավարտած տղաների չնչին տոկոսն է մնում գիտության բնագավառում։