Դատախազը չունի ինձ փոխադրելու իրավունք. կողմերը մեկնաբանում են Արթուր Դավթյանի դեմ դատական հայց ներկայացնելու որոշումը
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը SHANTNEWS.AM-ին պարզաբանում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի դեմ ներկայացված դատական հայցի վերաբերյալ:
«Դատախազության արդյունավետության բարձրացման նպատակով համակարգում պարբերաբար իրականացվող փոխատեղումների տրամաբանության ներքո ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով Վահագն Մուրադյանը ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչության պետի պաշտոնից փոխադրվել է համարժեք՝ ՀՀ զինվորական դատախազի տեղակալի պաշտոնին»,- ասված է պարզաբանման մեջ:
Վահագն Մուրադյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ գլխավոր դատախազի որոշումը բողոքարկելու մասով մեկնաբանություն տալ չի ցանկանում:
«Այո՛, ինձ փոխադրել են համարժեք մեկ այլ պաշտոնի, բայց ես իմ համաձայնությունը չեմ տվել: Իմ կարծիքով՝ դատախազը չունի ինձ փոխադրելու իրավունք, հակառակ դեպքում դատարան չէի դիմի: Դատական գործ է գնում, սպասենք արդյունքներին»,- ասաց Վահագն Մուրադյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի դեմ դատական հայց է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության վարչության նախկին պետ Վահագն Մուրադյանը, որը պահանջում է անվավեր ճանաչել ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ 2018թ. որոշումն իրեն պաշտոնից փոխադրելու և այլ պաշտոնի նշանակելու մասին հրամանը: