Վատիկանի այգիներում այսօր ավարտվել են Գրիգոր Նարեկացու՝ Չեխիայում ձուլված 2 մետրանոց բրոնզե արձանի տեղադրման աշխատանքները: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել Վատիկանում Հայաստանի դեսպան Միքայել Մինասյանը։
«2016 թվականի հունիսին Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի՝ Հայաստան այցի շրջանակներում նախագահ Սերժ Սարգսյանը սրբազան քահանայապետին նվիրեց Գրիգոր Նարեկացու արձանի մանրակերտը՝ որպես առաջին քրիստոնյա երկիր Պապի ուխտագնացության խորհրդանիշ: Արձանը սրբազան քահանայապետին նվիրելիս, նախագահ Սարգսյանը հույս հայտնեց, որ դրա մեծ տարբերակն ապագայում կտեղադրվի Վատիկանում: Պապը հավանեց արձանն ու շնորհակալություն հայտնեց նախագահին՝ տալով իր համաձայնությունը»,– հիշեցրել է դեսպանը:
Արձանի պատրաստման ստեղծագործական թիմում են եղել Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ, Նարեկացու արձանի հեղինակ Դավիթ Երևանցին, ճարտարապետ Միքայել Հասրաթյանը և ծրագրի ղեկավար Վարդան Կարապետյանը։