Շատ քչերը կարող են հավակնել նման պատասխանատվության, իսկ Հանրապետական կուսակցության շրջանակում, ես կարծում եմ՝ ընդամենը մեկը (խմբ.- Սերժ Սարգսյան): Այս տեսակետը «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հեռանկար» հաղորդաշարի ընթացքում արտահայտել է ՀՀ ԱԺ Հանրապետական խմբակցության անդամ Խոսրով Հարությունյանը՝ անդրադառնալով վարչապետի՝ հնարավոր թեկնածուի վերաբերյալ ծավալվող քննարկմանը:
Արամ Աբրահամյանը հյուրից հետաքրքրվել է, թե ի՞նչ պատասխան կտա Խոսրով Հարությունյանն այն մարդկանց, որոնք կպնդեն՝ Սահմանադրությունը փոխվեց, որպեսզի երկիրը շարունակի ղեկավարել Սերժ Սարգսյանը: Հարությունյաննն ասել է, որ խորհրդարանական կառավարման համակարգի ամբողջ կարևորությունը վարչապետի պաշտոնը չէ:
«Հավատացնում եմ ձեզ, որ խորհրդարանական կառավարման համակարգը որակապես նոր՝ ինքնակառավարման, ես նկատի ունեմ քաղաքական, ինստիտուտների, կուսակցությունների ձևավորման համար նախադրյալներ է ստեղծում. աներկբա, անշրջելի իրավական, քաղաքական նախադրյալներ»,- ասել է Հարությունյանը:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Tert.am-ի հետ զրույցում հայտարարել էր, որ նա այսօր էլ չի հավակնում վարչապետի պաշտոնին, բայց նախապաշարումներով կամ քարացած մտածողությամբ առաջնորդվող մարդ չի համարում իրեն ու չի կարող հաշվի չնստել իրականության հետ: Նախագահը նաև ընդգծել է, որ չգիտի, թե երբ կավարտվեն քննարկումները, բայց եթե ի վերջո որոշվի առաջադրել իր թեկնածությունը, ապա դա կլինի իր կողմից մեկ հավելումով: