Նախատեսվում է բանակում ավելացնել կին զինծառայողների թիվը՝ կամավոր սկզբունքով
ՀՀ ԶՈւ արդիականացման 7-ամյա ծրագրով նախատեսվում է ձևավորել պարտադիր և պայմանագրային ծառայության փոխկապակցված համակարգ, որը կառաջարկի պարտադիր զինվորական ծառայության այլընտրանքային լուծումներ։
«Դա կարվի «Ես եմ» և «Պատիվ ունեմ» ծրագրերը կարճաժամկետ հեռանկարում նախնական ծավալով, իսկ միջնաժամկետ հեռանկարում՝ ամբողջ ծավալով իրականացման միջոցով»,– նշվում է ծրագրում։
Նախատեսվում է նաև բանակում ավելացնել կին զինծառայողների թիվը՝ նրանց կամավորության ավելի լայն հնարավորություններ ընձեռելու միջոցով։ Սկզբում հնարավորութունները կընդլայնվեն նյութատեխնիկական ապահովման, ապա նաև մյուս ոլորտներում։
Հիշեցնենք, որ կանանց պայմանագրային (սեփական ցանկությամբ) ծառայության անցնելու հնարավորության ընդլայնման մասին իր նշանակումից հետո ԱԺ-ում ունեցած առաջին իսկ ելույթի ժամանակ հայտարարել է նաև պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը։
Հայաստանի զինված ուժերում, հենց մարտական ստորաբաժանումներում նույնպես ծառայում են նաև կանայք։ Մի քանի տարի է, ինչ նրանք ընդունվում են նաև ռազմական համալսարաններ, իսկ առաջին շրջանավարտներն արդեն զորքերում են ու սպայական ծառայություն են անցկացնում մինչև իսկ զրահատեխնիկայի անձնակազմի հրամանատարի պաշտոնում։
Սակայն հիմնականում կանանց հայկական բանակում վստահում են հատուկ զորքերի ծառայությունը․ առավել մեծ թվով կանայք կազմում են կապի զորքերում։ Սակայն քիչ չեն նաև մարտական խնդիրներ կատարողները։ Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ նրանցից մեկը՝ հատուկ նշանակության ստորաբաժանման դիպուկահարը, մարտական խնդրի կատարման համար ստացավ «Արիության մեդալ»։