Եվրիմաժի պատասխանատուները կայցելեն Հայաստան
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի հրավերով հոկտեմբերի 26-27-ին, Երևան կժամանեն Եվրիմաժի (Eurimages) համատեղ կինոարտադրության, կինոնկարների վարձույթի և ցուցադրության աջակցության ամենախոշոր եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Քեթրին Թրոտմանը, հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սյուզան Նյումանը և փորձագետ Իրիս Կադունը։ Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից:
Հրավերի պայմանավորվածությունը Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրենի և Եվրիմաժի նախագահի միջև ձեռք էր բերվել դեռևս այս տարվա փետրվարին՝ Բեռլինի կինոշուկայում։ Հայ կինոյի հոբելյանական տարվա առթիվ Եվրիմաժի գործընկերների հրավերը Հայաստան ևս մեկ անգամ ամրապնդում է համգործակցության ու զարգացման ուղին՝ կինոարտադրության եվրոպական առաջատար հիմնադրամի հետ։
Եվրիմաժի պատասխանատուները հոկտեմբերի 27-ին կհանդիպեն հայ կինոարտադրողների հետ։ Եվրոպացի հյուրերը մասնակիցներին կծանոթացնեն Եվրիմաժի գործունեությանը և համատեղ կինոնախագծեր ներկայացնելու ընթացակարգերին: Հանդիպմանը մասնակցելու են նաև հայաստանցի այն կինոարտադրողները, որոնք նախկինում ֆինանսական աջակցություն են ստացել Եվրիմաժից։
Եվրիմաժի պատվիրակության մշակութային ծրագիրը ներառում է այցելություններ Փարաջանովի թանգարան, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտ, Մատենադարան։
Սա Եվրիմաժի պաշտոնյաների երկրորդ հայաստանյան այցն է․ առաջինը տեղի է ունեցել 2018 թ. մարտին Երևանում. ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ կայացել են Եվրիմաժի Կառավարման խորհրդի 150-րդ հոբելյանական նստաշրջանի աշխատանքները։