Սերժ Սարգսյանը պաշտոնապես հայտարարում է Հայաստանում այլ հայեցակարգի պետություն ստեղծելու մասին. այսպիսի կարծիք է հայտնել ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Tert.am-ին տված հարցազրույցին:
«Այդ պետությունը միանշանակ պետք է անվանել «ստահոդ պետություն»: Հիմա անդրադառնանք նրան, թե ինչ կապ ունի «ստահոդ պետության» այս հայեցակարգի հետ Հրայր Թովմասյանը, որի թեկնածությունը հիմա քննարկում ենք Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում, և ինչու է այդ հայեցակարգը «ստահոդ պետություն» հայեցակարգ: Իսկ կապը, տվյալ դեպքում Հրայր Թովմասյանի հետ, անմիջական է, որովհետև, օրինակ, հայտարարվում էր երկար ժամանակ, թե ՀՀ անցում է կատարում կառավարման խորհրդարանական համակարգի, բայց հիմնականում Հրայր Թովմասյանի ձեռամբ գրված ԱԺ կանոնակարգ օրենքով խորհրդարանական քննարկումները վեր են ածվում, այսպես ասած, շուտասելուկի, և հարցերը քննարկվում են մեկժամանոց ռեժիմով՝ 1-2 ելույթներով, և, ըստ էության, պատգամավորները որևէ իրական շանս չեն ստանում՝ կարդալու իրենց կողմից քվեարկվող օրենքը»,- ասել է Փաշինյանը: