«Հատուցումներից բացի, որևէ այլ ծախս չի կատարվել «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամից». տնօրեն
«Զինծառայողների ապահովագրության համար 1000-ական դրամների հավաքման համակարգը ստեղծվել է որպես հիմնադրամ, որպեսզի այնտեղ հնարավոր լինի մուտքեր ապահովել և՛ դրոշմանիշային գումարներից (1000 դրամները) և նվիրատվություններից։ Եվ դրա համար այդ հիմնադրամը պետք է կառավարել, և այդ գործն իր վրա է վերցրել Կենտրոնական բանկը՝ առանց հիմնադրամից որևէ կողմնակի ծախս իրականացնելու». այս մասին նշել է հիմնադրամի տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հեռանկար» հաղորդման եթերում։
«Կենտրոնական բանկը հանձն առավ և դա օրենքով ամրագրվեց, որ Կենտրոնական բանկի աշխատակիցները կամավորաբար, առանց որևէ հատուցման հինգ տարի ժամկետով կկառավարեն, որպեսզի համակարգը կայանա …  Հինգ տարին ավարտվելուց հետո այդ ժամանակվա խորհրդարանը պետք է որոշի, թե արդյո՞ք հինգ տարին երկարացնում է ևս հինգ տարով կամ այլ ժամկետով, թե արդեն կարող է հանձնել մասնավոր կառավարման», – նշել է Ավետիքյանը։
Նրա խոսքով՝ հիմնադրամի կառավարումը մասնավորին հանձնելու մեխանիզմ օրենքում նախատեսված է, սակայն պետք է հաշվի առնել, որ այդ դեպքում պետք է նաև վճարել մասնավոր ընկերությանը այդ հանձնառության համար։ Օրենքում, սակայն, կան նաև մասնավոր ընկերությանը տրվելիք գումարի սահմանափակումներ ու շեմեր։ Իսկ մինչ այդ Կենտրոնական բանկի աշխատակազմը հիմնադրամը կառավարում է առանց որևէ այլ տեղ գումար ուղղելու, միջոցները տրամադրվում են բացառապես զինծառայողների ընտանիքներին հատուցումների ձևով։
«Որևէ ծախս, բացի հատուցմանն ուղղված ծախսերից, չի կատարվել։ Յուրաքանչյուր լումա գնում է միայն ու միայն հատուցումներին», – ասել է Ավետիքյանը։
Հիմնադրամի կայքում հասանելի տվյալների համաձայն՝ հավաքված գրեթե 7 միլիարդ դրամից կատարվել է ավելի քան 400 միլիոն դրամի հատուցում։