«Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամը» գործում է արդեն մեկ տարի և այս ընթացքում հասցրել է հավաքել մոտ 7 միլիարդ դրամ՝ նպատակ ունենալով ապահովագրել զինծառայողներին մահվան ու հաշմվելու դեպքերից։ Հիմնադրամը բոլորի նույն 1000 դրամն է հավաքում՝ առանց հաշվի առնելու տվյալ անձի եկամուտը, քանի որ բանակն էլ յուրաքանչյուրին պաշտպանում է հավասար չափով։ Նման պնդում արեց հիմնադրամի տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հեռանկար» հաղորդման եթերում։
«Քանի որ նրանք մեզ են պաշտպանում որպես հասարակություն, մեր պարտականությունն է նաև նրանց ապահովագրել այդ դժբախտ դեպքերից։ Եվ դրա համար հասարակության յուրաքանչյուր անդամ ստանալու է համահավասար պաշտպանություն, այսինքն՝ աղքատն էլ, հարուստն էլ, քիչ աշխատավարձ ստացողն էլ, շատ աշխատավարձ ստացողն էլ նույն պաշտպանությունն են ստանում։ Սահմանին կանգնած զինվորը չի մտածում, թե ում է պաշտպանում՝ ի՞ր, թե՞ ուրիշի ընտանիքը»,– նշեց Ավետիքյանը։
Տարիներ շարունակ պետական միջոցներից միջոցներ էին հատկացվում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին ու վիրավոր զինծառայողներին ֆինանսապես օգնելու համար, սակայն դա բավարար չէր, և անհրաժեշտ էր կտրուկ մեծացնել այդ գումարների չափը։