Ծառայության մեկնեցին գյումրեցի նորակոչիկները
Շիրակի մարզում մեկնարկեց ամառային զինակոչը։ Այս տարի բանակ զորակոչվելու հերթը 2005 թվականին ծնված և 18 տարին լրացած տղաներինն է, նրանց հետ նաև  ծառայության կմեկնեն մինչ այժմ տարբեր պատճառներով տարկետում ստացածները։
Զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Շիրակի մարզային տարածքային ստորաբաժանման և Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու բակը առավոտյան ժամը 10-ից մարդաշատ էր։ 2020 թվականից սկսած զինակոչիկներին ծառայության են ճանապարհում եկեղեցու բակից։
Ծնողների, հարազատների ու ընկերների  հուզմունքն ու հպարտությունը միախառնվել էին։ Մեկը եղբորն է ճանապարհում, մյուսը՝ որդուն ու թոռանը։ Մաղթանքը մեկն է ՝ խաղաղություն և անփորձանք ծառայություն։
«Եղբայրներիցս երրորդն է գնում բանակ, ցանկանում եմ, որ խաղաղություն լինի, բարի ծառայություն լինի բոլորին և անփորձանք ծառայեն ու բոլորն էլ վերադառնան տուն, բոլոր տղաներն էլ իմ եղբայրներն են, տարբերություն չկա»,- ասում է նորակոչիկներից մեկի քույրը։
Հերիքնազ տատն էլ բանակ է ճանապարհում թոռանը՝ Մխիթարին։ Ընտանիքի ավագ որդին է, ուսումն ավարտելուց հետո մեկնում է ծառայության։ Օրհնանքից բացի, Մխիթարի տատը իր հետ աղոթագրքեր էր բերել, որ  բաժաներ բոլոր նորակոչիկներին։
«Մոր աղոթքն է, բոլորի համար պատճենահանել բերել եմ, որ նվիրեմ, որ անփորձանք ծառայեն ու վերադառնան։ Արդեն 10 տարի էլ բաժանում եմ նորակոչիկներին, բոլորին տվել եմ, աղոթագրքի օգնությամբ կրակի դիմացից փրկվել են»,- ասում է Հերիքնազ տատը։
Նորակոչիկների մի մասի համար բժշկական  հետազոտությունը դեռ չէր ավարտվել, իսկ մյուսները, որոնք  արդեն ավարտել էին բուժզննությունը, վերջին րոպեներն էին վայելում  ընտանիքի անդամների ու հարազատների հետ, իսկ մեկնումից առաջ պարտադիր լուսանկարվում էին։
«Չորս ընկերներ ենք, չորսս էլ կերթանք բանակ, մեր ընտանիքների մեր հայրենիքի համար կերթանք։ Էնտեղի տղաների կողքը կանգնելու կերթանք, որ ոչ մի բանի կարիք չունենան, մեզանից հետո եկողներն էլ թող գան հետո մեր կողքը կանգնին»,- ոգևորությամբ նշում է նորակոչիկ Արթուր Հակոբյանը։
Զինակոչիկներին իրենց ներկայությամբ ոգևորում էին ընկերները, ընդունված ավանդույթի համաձայն նրանց  ծառայության էին ուղարկում հայկական հայրենասիրական երգ ու պարով։ Իսկ տղաները գնում են պարտադիր ծառայության մեծ գիտակցումով՝ ավագների հետ այս սերնդին է վստահված նաև հայրենիքի պաշտպանության գործը։
Զինակոչիկների համար սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու բակում կատարվեց նաև օրհնության կարգ։ Միասին աղոթեցին և օրհնություն ստացան Շիրակի կայազորի գնդերեցից։
Օրհնության կարգից հետո հասավ ամենահուզիչ պահը նորակոչիկների ու ծնողների համար։ Զինկոմիսարիատի աշխատակիցները հնչեցնում էին  ծառայության մեկնող տղաների անունները, հրաժեշտ էին տալիս ծնողներին ու հարազատներին և բարձրանում միկրոավտոբուսներ։
Նորակոչիկներին ծափահարություններով ճանապարհեցին զինվորական կենտրոնական հավաքակայան։ Վաղը տղաները կմասնակցեն վիճակահանությանը, կորոշվի նրանց ծառայության վայրը, կստանան զինվորական համազգեստն ու առաջիկա երկու տարիները կնվիրեն հայրենիքի պաշտպանությանը։