Գերմանական Focus պարբերականն անդրադարձել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի՝ Հարավային Կովկաս կատարած այցին՝ նշելով, որ Հայաստանում և Ադրբեջանում պաշտոնական այցով դեռ որևէ կանցլեր չէր եղել: Լրատվամիջոցը շեշտում է, որ Մերկելի այցը տարածաշրջան «քաղաքականապես զգայուն նախաձեռնություն է»:
Ըստ Focus-ի՝ Մերկելի այս այցը, ամենայն հավանականությամբ, կզայրացնի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, քանի որ նույնիսկ Խորհրդային Միության փլուզումից գրեթե 30 տասնամյակ անց Մոսկվան չի ցանկանում հրաժարվել տարածաշրջանում ունեցած իր ազդեցությունից:
Պարբերականը յուրաքանչյուր երկրի խնդիրներին անդրադարձել է առանձին-առանձին:
Վրաստան
Հոդվածի հեղինակը նշում է, որ 2008թ. օգոստոսյան պատերազմը շրջադարձային էր, քանի որ Ռուսաստանն առաջին անգամ ռազմական հակամարտության մեջ մտավ իր հարևանի հետ, որն արդեն արևմտյան կողմնորոշում ուներ: Վրաստանն այժմ պաշտպանություն է փնտրում և ցանկանում է ԵՄ-ի լիիրավ անդամ դառնալ, ավելին՝ անդամակցել ՆԱՏՕ-ին: ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը նշել էր, որ Վրաստանի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին կարող է «սարսափելի հակամարտություն հրահրել»: Պարբերականը նշում է, որ քանի որ Գերմանիան չի ցանկանում Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները լիովին փչացնել, Մերկելը մեծ հույսեր չի տվել, որ նշված երկու կառույցներին անդամակցությունն արագ տեղի կունենա:
Ադրբեջան
Պարբերականը նշում է, որ Մերկելի այցն Ադրբեջան, ամենայն հավանականությամբ, նույնպես դուր չի գալիս Պուտինին: Նավթով և գազով հարուստ Ադրբեջանը Գերմանիային և Եվրոպային հետաքրքրում է նախևառաջ որպես էներգիա մատակարարող երկիր: Հոդվածում նաև ասվում է, որ Տրանսանատոլիական գազամուղը (TANAP) Եվրոպական միությանը կազատի ռուսական գազից կախվածությունից:
Հոդվածում նշվում է, որ դիվանագիտական առումով Մերկելի այցը բարդանում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև թշնամական հարաբերությունների պատճառով՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ: Լրատվամիջոցը նշում է, որ Հայաստանն Ադրբեջանի ագրեսիայից խուսափելու հարցում պաշտպանություն է ակնկալում Մոսկվայից, ուստի պահպանում է Ռուսաստանի հետ սերտ հարաբերությունները:
Այս ամենը նշանակում է, որ Մերկելն առերեսվում է ամենատարբեր շահերի, թշնամանքների և ռազմավարական ծրագրերի հետ, այդ պատճառով էլ սա բարդ այց է: Այն փաստը, որ կանցլերը նախաձեռնել է այս այցը, ապացուցում է, որ Մերկելն առնվազն չի վախենում Ռուսաստանից, գրում է Focus պարբերականը։
Հիշեցնենք, որ Հարավային Կովկաս եռօրյա այցի շրջանակներում Անգելա Մերկելը նախ՝ եղել է Վրաստանում, այնուհետև Հայաստանում, որից հետո մեկնել է Բաքու: