Գյումրիի սելեկցիոն կայանում հիմնված տնկարան-ջերմատանը կաճեցվեն տեղի բնակլիմայական պայմաններին հարմարեցված թփածառատեսակներ, իսկ տնկիները կօգտագործվեն մարզում անտառապատման ու կանաչապատման համար։ 250 քառակուսի մետր տարածքով ջերմատան և երկու հեկտար տնկարանի կառուցումն իրականացվել է «Էյ Թի Փի», «Ջինիշյան» հիշատակի և «Էներգետիկայի հայկական գործակալություն» հիմնադրամների աջակցությամբ և Եվրոպական միության միջոցներով։
Ջերմատանը երեք տեսակի 100 հազար տնկիներ են աճեցնում: Կենսածառից բացի, սոճիներ ու կեչիների տնկիներ էլ կան: Ծառատեսակների աճեցման համար ստեղծվել են հատուկ պայմաններ ու բավարար ջերմաստիճան, իսկ սերմերի ծլողունակությունը բարձրացնելու համար օգտագործում են հատուկ հողախառնուրդ:
Շիրակի մարզի առաջին ջերմատանը աճում են այնպիսի ծառատեսակներ, որոնք անտառապատման հիմնական մասն են կազմում, նպատակահարմար են հատկապես լեռնային ու բարձր լեռնային թեքություններում անտառային գոտիներ հիմնելու համար: Տնկիները ջերմատանը խնամվելուց բացի, կհարմարեցվեն տեղի բնակլիմայական պայմաններին, որից հետո նոր կտեղափոխվեն բաց տարածք:
«Սոճիները և կաղնիները համարվում են անտառի հիմնական մաս կազմող ծառատեսակները, այդ պատճառով ընտրվել են հենց դրանք, և որպեսզի ավելի հարմարեցված լինեն, աճեցվում են հենց մարզի տարածքում գտնվող ջերմատանը, որից հետո կլինի կլիմայի հարմարեցում։ Հարմարվելով Շիրակի մարզի կլիմային, կտեղափոխվեն անտառներ, տնկիներն իրենց ավելի լավ կդրսևորեն»,- ShantNews-ի հետ զրույցում նշել է ջերմատան պատասխանատու Արմինե Հակոբյանը։
Ջերմատունը կառուցված է նորարարական տեխնոլոգիաներով: Օդափոխության և ոռոգման համակարգերն աշխատում են ավտոմատ ռեժիմով, ջերմաստիճանն ու խոնավությունը կարգավորվում է հատուկ սարքերի միջոցով:
Իսկ հարակից մոտ 2 հեկտար տարածքում աճեցնում են նաև կանաչապատման համար նախատեսված 8 թփատեսակներ ու 2 մշտադալար ծառատեսակ: Դեկորատիվ ու ծաղկող թփերը կտրամադրեն համայնքներին, դրանք ցրտադիմացկուն են ևհեշտ կհարմարվեն հյուսիսային տարածաշրջանի ցուրտ կլիմային:
Փակ արմատային համակարգով աճեցումից բացի, առաջին անգամ սերմերը փորձարկում են բաց արմատային համակարգով: Այս կերպ անտառապատման համար նախատեսված ծառատեսակներն ավելի շուտ են հարմարվում տեղի կլիմային։
«Դրսի գրունտում աճեցումը բաց արմատային համակարգով է, իսկ ներսի աճեցումը համարվում է փակ արմատային համակարգ։ Բաց համակարգի դեպքում տնկիները ձմռանը ոչ մի խնդիր չունեն, կլիմային հարմարված են, չեն ցրտահարվում։ Փակ արմատային համակարգով աճեցում կարելի է իրականացնել տարվա բոլոր եղանակներին, իրենց տնկման ժամանակահատվածը երկար է լինում»,-նշում է ջերմատան պատասխանատու Սերյոժա Ջիլավյանը։
Ջերմատուն-տնկարանում նախատեսվում է տարեկան աճեցնել հարյուր հազարավոր ծառաթփատեսակներ։ Մինչ այս անտառային գոտիներ հիմնելու համար տնկիներ էին ներկրվում հարևան մարզերից, որոնց կպչողականության տոկոսն այնքան էլ բարձր չէր: Մարզում աճեցվող տնկիները անտառներ կտեղափոխվեն հաջորդ տարի աշնանը։ Նախատեսում են նաև ջերմոցի և տնկարանի տարածքներն ընդլայնել։