«Տառերի ճախրանքը»․ մետաքսե հայկական թռչնատառեր՝ լիբանանահայ նկարչուհու վրձնով
Բատիկայի տեխնիկայով՝ մետաքսի վրա ստեղծված հայկական թռչնատառերի կտավների ցուցադրություն է բացվել Գյումրիում։ Հեղինակը լիբանանահայ ստեղծագործող Արմենուհի Սաղդասարյանն է։ Նկարչուհու աշխատանքներում մեկտեղված է մանրանկարչությունն ու զարդարվեստը։
Թռչունների պատկերներով գրության ձևը հանդիպում է միջնադարյան  հայկական ձեռագրերում: Այս կերպ էին սկսվում պատմիչների ընթերցվածքները: Հայկական ձեռագրերում իմաստային նշանակությունից բացի, յուրօրինակ գրության այս ձևը արտահայտում էր գրչի կամ ծաղկողի, դպրոցի կամ ժամանակի գեղարվեստական ճաշակը, այն սերտ հարաբերության մեջ էր էջի մյուս բաղադրիչների հետ:
Ժամանակի ընթացքում թռչնագիրը դարձավ արվեստի ուղղություն, նկարիչներն ու արվեստագետներն այն դուրս բերեցին մագաղաթների էջերից։ Թռչնագիրը դարձել է հայկական մշակույթի մի քանի ճյուղերը համակցող, որտեղ առաջնայինը հայկականությունն ու ազգայինն է:
Արմենուհի Սաղդասարյանը թռչնատառերը պատկերում է մետաքսի վրա: Յուրօրինակ այս տեխնիկան  կոչվում է բատիկա: Մետաքսե  նկարներում վերարտադրում է թռչնատառերն ու դրանք համադրում գունային ներդաշնակությամբ:
«Բոլորը մեր հայկական հնադարյան գիրն է, զարդարվեստն ու բնությունը։ Նկարների մեջ կա կառուցվածք, կա ավելի վերացական ոճ՝ ամպային լուծումներով։ Այդ երկուսը կարծես իրար ամբողջացնելով՝  պատկերներ են ստացվում։ Սկզբում նկարը չի հայտնվում, մինչև չենք ներկում, որովհետև գծեր են միայն, կարծես ամբողջությամբ թափանցիկ լինի, այսինքն՝ կտավը սկզբում լրիվ թափանցիկ է, երբ ներկում ենք, կարծես թե նոր սկսում է կյանք ստանալ»,- բատիկայով աշխատանքի  նրբություններն է ներկայացնում նկարչուհի Արմենուհի Սաղդասարյանը։
Մետաքսե  43 աշխատանքները նկարչուհին  առաջին անգամ  ներկայացնում է Գյումրիում: «Տառերի ճախրանքը» խորագրով ցուցահանդեսում Արմենուհու  8 տարվա  լավագույն աշխատանքներն են ընդգրկված: Կողք- կողքի ներկայացված են  նաև կենդանակերպի նշանների հետ համադրված թռչնատառեր, նաև այնպիսի կտավներ, որոնք խորհուրդ և  խորհրդանշական վերնագրեր են պարունակում:
Արմենուհի Սաղդասարյանը բատիկայի տեխնիկան յուրացրել է  մի քանի տարի առաջ: Մասնագիտությամբ բուժքույր է, արվեստի այս ճյուղով հետաքրքրվել է ու  մասնակցել դասընթացների: Տանը ստեղծել է իր արվեստանոցը, օրվա մեծ մասն անցկացնում է այնտեղ՝ ստեղծելով նաև թռչնատառերը մետաքսի վրա պատկերելու իր ոճը:
«Ես հայտնվեցի արվեստի ոլորտում, երբ  սիրողական դասընթացի հաճախեցի և սովորեցի բատիկ մետաքսանկարչության արվեստը։ Ես, լինելով Լիբանանից և ծանոթ լինելով  արաբական մշակույթին, որտեղ իրենք արաբական այբուբենի տառերն են օգտագործում, իմ մեջ գաղափար ունեցա և նպատակ, որ մեր հնադարյան գիրն ու զարդարվեստը ես օգտագործեմ  իմ ստեղծագործությունների մեջ, սակայն իրենց տամ նոր շունչ և իրենց ներկայացնեմ գեղարվեստական յուրօրինակ ձևով»,- ասում է Արմենուհի  Սաղդասարյանը։
Արվեստի այս ճյուղում նոր հետաքրքրություն գտած կնոջը օգնում ու աջակցում են ընտանիքի անդամները, որոնց համար Արմենուհու նկարչական ձիրքի ի հայտ գալը եղել է մեծ բացահայտում:
Առաջին հայացքից միայն խառը դասավորությամբ թռչնատառերը իրականում միտք ու պատկեր են արտահայտում: Լիբանանահայ նկարչուհին իր աշխատանքներում կարևորում է նաև ազգայինի շեշտադրումն ու  ամբողջական միտք արտահայտող կտավների ստեղծումը:
Տառերի ճախրանքը կշարունակվի նաև մյուս մարզերում: Արմենուհի Սաղդասարյանը մտադիր է ցուցահանդեսը նաև արտասահմանում ներկայացնել, նկարչուհու նպատակն է մարդկանց հաղորդակից դարձնել հայկական  մշակույթին ու մանրանկարչության դարավոր արվեստին: