Բատիկայի տեխնիկայով՝ մետաքսի վրա ստեղծված հայկական թռչնատառերի կտավների ցուցադրություն է բացվել Գյումրիում։ Հեղինակը լիբանանահայ ստեղծագործող Արմենուհի Սաղդասարյանն է։ Նկարչուհու աշխատանքներում մեկտեղված է մանրանկարչությունն ու զարդարվեստը։
«Բոլորը մեր հայկական հնադարյան գիրն է, զարդարվեստն ու բնությունը։ Նկարների մեջ կա կառուցվածք, կա ավելի վերացական ոճ՝ ամպային լուծումներով։ Այդ երկուսը կարծես իրար ամբողջացնելով՝ պատկերներ են ստացվում։ Սկզբում նկարը չի հայտնվում, մինչև չենք ներկում, որովհետև գծեր են միայն, կարծես ամբողջությամբ թափանցիկ լինի, այսինքն՝ կտավը սկզբում լրիվ թափանցիկ է, երբ ներկում ենք, կարծես թե նոր սկսում է կյանք ստանալ»,- բատիկայով աշխատանքի նրբություններն է ներկայացնում նկարչուհի Արմենուհի Սաղդասարյանը։
«Ես հայտնվեցի արվեստի ոլորտում, երբ սիրողական դասընթացի հաճախեցի և սովորեցի բատիկ մետաքսանկարչության արվեստը։ Ես, լինելով Լիբանանից և ծանոթ լինելով արաբական մշակույթին, որտեղ իրենք արաբական այբուբենի տառերն են օգտագործում, իմ մեջ գաղափար ունեցա և նպատակ, որ մեր հնադարյան գիրն ու զարդարվեստը ես օգտագործեմ իմ ստեղծագործությունների մեջ, սակայն իրենց տամ նոր շունչ և իրենց ներկայացնեմ գեղարվեստական յուրօրինակ ձևով»,- ասում է Արմենուհի Սաղդասարյանը։