Հայտնի է դարձել պլաստիկի դեմ պայքարի լավագույն միջոցը
Ռուսաստանում պլազմայի վերամշակման գործարանների հիմնումը և գոլորշու գեներատորի տեխնոլոգիայի ներդրումը կարող են վերջ դնել պլաստիկի դեմ պայքարին։ Այս թափոնների դեմ պայքարի լավագույն միջոցի մասին է հայտնել  Ռուսաստանի էկոլոգիական շարժման փորձագետ Իլյա Ռիբալչենկոն։
Ռիբալչենկոն պլազմային տեխնոլոգիան համարում է ամենաժամանակակիցներից մեկը։ Այն բաղկացած է ջրային գոլորշու, թթվածնի և ճնշման ազդեցության տակ թերի օքսիդացումով ջերմային տարրալուծմամբ։ Այս մեթոդը կիրառող ընկերություններ արդեն կան Ճապոնիայում, Իսրայելում և Ադրբեջանում։
Պլաստիկից ազատվելու մեկ այլ արդյունավետ միջոց է պայթեցնող գոլորշու գեներատորը, որը արտանետումներ չունի և չի պահանջում մնացորդների հետագա հեռացում: Տարայի մեջ խառնվում է ջրի գոլորշին և բնական գազը։ Ստացված խառնուրդը պայթում է և ստեղծում մոտ երեք հազար աստիճան ջերմաստիճան, որի ժամանակ պլաստիկը քայքայվում է ատոմների։
«Առաջանում են ածխածինը, ջրածինը և մեթանը, որն ամենամաքուր բնական գազն է և կարելի է օգտագործել ջեռուցման համար կամ նորից օգտագործել պլաստիկ արտադրելու համար: Ներքևում հեղուկ աղաթթու է, որը դառնում է ապրանք, իսկ մնացած ամեն ինչ սինթեզվում է ամուր քարի մեջ, որը կարելի է շաղ տալ ճանապարհներին և օգտագործել շինարարության մեջ»,-ասել է Ռիբալչենկոն:
Մայիսին Greenpeace կազմակերպությունը, որի գործունեությունը Ռուսաստանում անցանկալի է ճանաչվել, խոսել է պլաստիկի վերամշակման վտանգի մասին։ Ապացուցված է, որ վերամշակված պլաստիկն ավելի թունավոր է, քան դրա հիմնական բաղադրիչները։ Ըստ կազամկերպության, մշակման արդյունքում միկրոմասնիկները ցրվում են և աղտոտում շրջակա միջավայրը: