Մուգ կողային ապակիներով ավտոմեքենաների վարորդները հունիսի 1-ից կտուգանվեն: Ապակիների թափանցելիությունը պետք է լինի առնվազն 70 տոկոս, իսկ մգեցվածության չափը պարեկներն են պարզելու՝ հատուկ սարքի միջոցով։ Եթե ապակիների թափանցիկությունը չհամապատասխանեց սահմանված աստիճանին, վարորդը տուգանվում է 25 հազար դրամով։
Պարեկային ծառայությունը նոր է ստացել սարքերը, որի միջոցով որոշելու են կողային ապակիների լուսաթափանցելիության աստիճանը։ Ստուգաչափելուց հետո ապակիների մգեցվածության տոկոսի մասին տեղեկանք է տպվում, իսկ անդորրագիրը որպես հիմք կկցվի կազմված արձանագրությանը:
«Եթե թաղանթները չհեռացնեն, երբ հանդիպեցին վարորդները պարեկային ծառայության աշխատակիցներին, նորից կարող են իրենց տուգանել։ Այսինքն, հնարավոր է նույնիսկ տուգանվեն ամեն օր, օրվա մեջ մի քանի անգամ»,- նշում է ՆԳՆ պարեկային ծառայության Շիրակի մարզի գումարտակի ծառայության ավագ տեսուչ Աղասի Խաչատրյանը։
Օրենքի կիրառմանը դեռ երկու օր կա, իսկ այս ընթացքում իրազեկման միջոցառում է բոլոր տեղերում։ Պարեկներն առայժմ ստուգաչափում են մեքենաների ապակիները, խորհուրդ տալիս, քանի դեռ հերթը տուգանումներին չի հասել, հեռացնել շատ մուգ թաղանթները:
Մեկ այլ մեքենայի ստուգաչափման ժամանակ էլ պարզեցին, որ կողային ապակիները մգեցված են ոչ թե հատուկ թաղանթի միջոցով, այլ հենց այդպես, գործարանային արտադրության ապակիներ են: Տվյալ դեպքում վարորդը պետք է ապակիները փոխի:
Օրենքը դեռ տարիներ առաջ է ընդունվել, բայց կիրառման նկատմամբ վերահսկողություն չի եղել, ինչն էլ վարորդներին չի խանգարել կողային ապակիներին մուգ թաղանթներ քաշել:
5 ժամվա ընթացքում ստուգաչափված մոտ 300 ավտոմեքենաներից միայն մեկի մոտ խախտում չհայտնաբերվեց:
Պարեկներն արձանագրում են, որ գործարանային արտադրության ապակիների մգեցվածության դեպքում թույլատրելի շեմը պահպանվում է, նաև այդ մասին նշագրված է ապակիների անկյունային հատվածում: Պարեկային ծառայության ավագ տեսուչն էլ հավաստիացնում է, որ սարքերի սխալանքը հասցված է մինիմումի:
«Սարքի սխալվելու հավանականությունը ստուգաչափման վկայականում պարզ նշված է՝ պլյուս-մինուս 2 տոկոս, այսինքն, եթե լուսաթափանցելիությունը 70 տոկոսը թույլատրելի է,ու եթե արձանագրվեց երկու տոկոսի շեղում, ապա խախտումը չի արձանագրվելու»,- նշում է պարեկային ծառայության ավագ տեսուչը։
Մուգ թաղանթները հեռացնելուց հետո վարորդները կարող են ևս մեկ անգամ ստուգաչափել ու իրենց մոտ որպես ապացույց պահել տպիչ սարքի տրամադրած կտրոնը՝ մյուս կարգախմբերին ցույց տալու կամ սարքի հնարավոր սխալ արդյունքներից ապահովագրվելու համար: Ոստիկանությունը պարզաբանում է՝ հետընթացի կամ մանևրելու ժամանակ մգեցված դիմային ապակիները փակում են հայելիների տեսանելիությունը, ինչն էլ վթարների ու վրաերթերի պատճառ է դառնում: