Մենք և՛ զինվոր ենք, և՛ դերասան․ պահում ենք մեր հողն ու մշակույթը․ Կապանի թատրոնը Գյումրիի դրամատիկականի բեմում
Առաջին անգամ աճեմյանական բեմում էր Կապանի Ա․ Շիրվանզադեի անվան պետական դրամատիկական թատրոնը։ Հյուրախաղը Գյումրիում ընթացող թատերական միջազգային փառատոնի շրջանակներում էր։ Հարավային անհանգիստ սահմանից՝ Սյունիքից, մեկ օրով իրենց մշակույթն էին բերել։ Կապանի թատրոնը գյումրեցի հանդիսատեսին է ներկայացել Վրթանես Փափազյանի «Ժայռը» դրամայով, որը թատրոնի խաղացանկում նոր է։
Առաջնախաղը հայրենի քաղաքում եղել է երկու ամիս առաջ՝ լեփ-լեցուն դահլիճում։ Ստեղծագործական կյանքին չի խանգարում անգամ սահմանային իրավիճակի փոփոխությունն ու  լարվածությունը: Լեռնահայաստանում ապրող մարդիկ ամուր կառչած են իրենց հողին:
«Մենք  ստեղծագործում ենք, ամեն մարդ իր տեղում է, զինվորը սահմանին է, մենք՝ թատրոնում, ուսուցիչը իր սերունդն է կրթում, մենք էլ որպես ստեղծագործական խումբ սկսել ենք ավելի պատասխանատվորեն վերաբերվել հանդիսատեսին, որովհետև ցանկացած քայլ, ցանկացած գաղափար, որ հնչեցնում ենք, կարևոր է։ Ժողովրդին հիմա ավելի շատ պետք է քաջալերական ինչ -որ խոսք, ժողովրդին պետք է հիշեցնել, որ պետք է  ապրել, սիրել ու արարել»,- ShantNews. am-ի հետ զրույցում նշեց Կապանի դրամատիկական թատրոնի ռեժիսոր Քրիստինե Սլոյանը։
Սյունեցիները  հերոսական ուղի անցած, պայքարի պատրաստ հայի տեսակն են: Դերասանը, ստեղածագործող մարդու տեսակը անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է հայրենիքը պաշտպանել։
«Սյունեցիք հերոս ժողովուրդ են, ապրել են դարերով և դեռ շարունակելու են ապրել դարերով մեր հողի վրա։ Նրանք և՛ զինվոր են, և՛ մշակույթի ծառաներ Ի դեպ,Կապանի թատրոնում էլ զինվոր տղաներ կան, որ երբ կարիքը կա զենքը ձեռքը վերցնելու, սահմանում կանգնած են, երբ որ խաղաղ է, զբաղվում են մշակույթով»,- շեշտում է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արթուր Կարապետյանը։
Կապանի թատրոնը, Գյումրիի Միջազգային փառատոնը վերջին տարիների ընթացքում հյուրախաղով ներկայանալու լավագույն հնարավորությունն է համարում: Թատերական փառատոնը մշակութային երկխոսության հարթակ է դարձել մարզային, մայրաքաղաքային ու արտերկրի թատրոնների միջև:
Կապանի դրամատիկական թատրոնին գյումրեցի հանդիսատեսն ընդունեց առանձնակի ջերմությամբ, ծափահարում էին Հայաստանի հարավային դարպասն ամուր պահող Սյունյաց երկրի դերասաններին ու ստեղծագործական խմբին։ Սահմնանին ստեղծագործող թատրոնում այս տարի նոր առաջնախաղեր են  սպասվում, ծրագրում են ներկայացումներով շրջագայել մարզի սահմանամերձ բնակավայրերում ու քաղաքներում: