Մոր և մանկան ավստրիական հիվանդանոցի միավորումը Գյումրի ԲԿ-ին անխուսափելի է․ Շիրակի մարզպետ
Շիրակի մարզպետն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսել է մարզի առողջապահական ոլորտում առկա խնդիրներից և սպասվող բարեփոխումներից: Անավարտ է մնումմոր և մանկան ավստրիական հիվանդանոցի հարևանությամբ նոր ծննդատան շենքի կառուցումը։
Մասնավորի՝ շվեյցարահայ գործարար Վարդան Սրմաքեշի, անավարտ ծրագիրը 3 տարի անց  նախատեսվում է ավարտել մինչև տարեվերջ՝ պետության  համագործակցությամբ։ Մինչ տարեվերջ կավարտվի նաև մոր և մանկան Ավստրիական հիվանդանոցի Գյումրի ԲԿ-ին միավորելու գործընթացը։ Արդյո՞ք բուժհաստատությունները մեկ տեղում կենտրոնացնելուց հաշվի են առնվել ռիսկային գործոնները։
«Մենք ունենք վերլուծություն, մենք ունենք փաստաթղթային հիմնավորումներ, թե ինչպիսի բուժծառայություններ է մատուցվել  նախկինում և այս պահին։ Ունենք արդեն մի քանի  կառույցների միավորում Գյումրի ԲԿ-ի հետ։ Ինչպիսին է էստեղ ցուցանիշները, թե՛ բուժծառայությունների մատուցման, թե՛ գումարների ճիշտ ծախսման, մենք դրանք հիմնարար փաստաթղթերով ու համեմատություններով ունենք»,- նշել է Շիրակի մարզպետ Մուշեղ Մուրադյանը:
Այսինքն, մանկական հիվանդանոցի միավորումն անխուսափելի է, ավելին՝ մոր և մանկան ավստրիական հիվանդանոցն ունի տնօրենի նոր ժամանակավոր պաշտոնակատար։ Վարչականում փոփոխություններ էլի կլինեն։
«Մրցույթ էր հայտարարված, մրցույթից մի քանի օր առաջ գործող տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը աշխատանքից ազատման դիմում է ներկայացրել, և  քանի որ մրցույթում էլ հաղթող չի ճանաչվել ոչ մի թեկնածու, մենք պետք է նշանակեինք նոր պաշտոնակատար, նշանակեցինք և նորից  մրցույթ ենք հայտարարում»,- պարզաբանել է մարզպետը:
Իսկ բուժանձնակազմում կրճատումներ, մարզպետի վստահեցմամբ, չեն լինի։ Ժամանակավոր պաշտոնակատարներով են ղեկավարվում նաև մարզպետարանի ենթակայության մի շարք կառույցներ ու դպրոցներ։ Որոշ դեպքերում մրցույթ չի հայտարարվում կամ հայտարարվելու արդյունքում հաղթող չի լինում։ Իսկ ինչ սկզբունքով են նշանակվում պաշտոնակատարները, մարզպետը նշում է՝ առաջնորդվում են օրենքի պահանջներով։
«Ժամանակավոր պաշտոնակատարներն էլ չափորոշիչներին համապատասխան պետք է լինեն, եթե չի համապատասխանում, էստեղ նշանակություն չունի մեր թիմակիցն է, թե ոչ թիմակից, պետք է բավարարի օրենսդրությամբ նախատեսված պահանջներին, նոր նշանակվի, խնդիրը սա է»,- շեշտել է Մուշեղ Մուրադյանը:
Կառուցվածքային փոփոխություններ են ընթանում նաև Շիրակի մարզպետի աշխատակազմում։ Վերամիավորվում են  ստորաբաժանումները։ Սպասվող կրճատումներից խոսելիս մարզպետը ընդգծել է, որ աշխատանքից ազատման  ենթակա աշխատակիցները հնարավորության դեպքում կհամալրեն առկա թափուր պաշտոնները։ Մարզպետի աշխատակազմի վերջնական կառուցվածքը պարզ կդառնա հունիսին։