Գյումրիի Անտառավան 26 և Տիգրան Մեծի 5 վթարային շենքերի բնակիչների խնդիրը կլուծվի մինչև տարեվերջ
Այսօր աշխատանքային 100 օրն է ամփոփել Շիրակի մարզպետը։ Լրագրողների հետ հանդիպումը սկսել է ֆինանսատնտեսական տվյալների ներկայացմամբ։ Մարզի քաղաքաշինության ոլորտի պետական ֆինանսավորումն այս տարի կազմում է ավելի քան 22 միլիարդ դրամ, որից 13,5 միլիարդը մարզի հանրապետական, միջպետական ու մարզային նշանակության շուրջ 60 կմ երկարության ճանապարհների հիմնանորոգմանն է ուղղված, 4,5 միլիարդը՝ կրթական, մշակութային և մարզական նշանակության օբյեկտների կառուցմանն ու նորոգմանը։
Քաղաքաշինական ծրագրերի ցանկում մարզի 114 վթարային բնակելիներից  Անտառավան 26 և Տիգրան մեծի 5 շենքերում ապրողների բնակապահովման հարցը, մարզպետի հավաստիացմամբ, այս տարի կլուծվի։
«Անտառավան 26 շենքի հարցով արդեն գործնական քայլեր են իրականացվում։ Կառավարության հետ համագործակցությամբ արդեն հստակ պլաններ են նախագծվել, փոխհատուցումը ընտանիքներին կլինի երևի ԲԳՎ-ների  միջոցով, էս մասով արդեն նախագիծ է պատրաստվում, իսկ Տիգրան Մեծի 5 շենքի մասով կարող եմ ասել, որ արդեն նախագծանախահաշվային փաստաթղթեր ենք կազմել»,- նշել է Շիրակի մարզպետ Մուշեղ Մուրադյանը:
Առաջնահերթ և օրակարգային է Գյումրիում տնակների ապամոնտաժման հարցը, որը բավական խնդրահարույց գործընթաց է դարձել այս պահին։ Կառավարության որոշմամբ, մինչև 2027 թվականը համայնքապատկան տարածքները պետք է ազատվեն ժամանակավոր կացարաններից։ Տնակում ապրող ընտանիքների կարգավիճակից, տնակային պատմությունից կախված՝ խնդրի լուծման տարբերակներն ուրիշ են, որոնք բնակիչներից մեծ մասի համար ընդունելի չեն։
«Ընդհանուր 2964 շինություններ են մարզում, որից Գյումրիում հաշվառված է 2648-ը, Արթիկում՝ 2-ը,Ախուրյան համայնքում՝ 295-ը, Ամասիայում՝ 13-ը և Անի համայնքում ՝ 6-ը: Այո՛, բնականաբար, ծավալուն աշխատանք է և իրենից ռիսկեր է պարունակում, որովհետև մենք գործ ունենք մեր բնակիչների հետ»,- ժամանակավոր կացարանների մասին թվային տվյալներ է ներկայացրել մարզպետը: