Մայրանալու դժվարին որոշում 22 տարի անց. ծնվել է 44-օրյա պատերազմի հերոս գյումրեցի Պավել Մանուկյանի քույրը
22 տարի անց Հասմիկ Մանուկյանը նորից մայրացել է։ Գյումրիի Մոր և մանկան Ավստրիական հիվանդանոցում ծնվել է 44-օրյա պատերազմում զոհված գյումրեցի Պավել Մանուկյանի քույրը։
Որդու լուսանկարները մշտապես տիկին Հասմիկի հետ են, կարոտը  լուսանկարներից է կարողանում առնել։ Հերթով թերթում է ու հիշում  դեռ երեք տարի առաջ կենսախինդ օրերի հետաքրքիր ակնթարթները։ Երեք տարի է ծնողների զրույցները  բարձրաձայն թե մտովի, որդու լուսանկարների հետ են։ Պաշի բացակայության հետ անհաշտ ծնողները տանը մենակ էին, դատարկությունն էլ ավելի էր սրել հոգեբանական ու առողջական վիճակը, և նորից մայրանալու որոշումը դարձավ անբեկանելի։
«Շատ դժվար էր, մենք  մենակ էինք՝ ես ու ամուսինս, շատ վատ վիճակի մեջ էինք երկուսս էլ։ Հարազատներս ասացին, որ դա ճիշտ որոշում է, ձեր կյանքը կփոխվի ու մենք գնացինք այդ քայլին»,-ասում է Հասմիկ Մանուկյանը։
Դժվարությունները հաղթահարելու կամքը զորեղ գտնվեց, 22 տարի անց տիկին Հասմիկը նորից մայրացավ։ Հղիության 9 ամիսների ընթացքում եղել է բժիշկների հսկողությամբ և մշտապես հոգատարությամբ շրջապատված։ Հերոսի քրոջն    անվանակոչել են Էմմի։ Նա Մանուկյանների ընտանիքի երրորդ դուստրն է։
Հերոսի ուժեղ մայրը շրջապատված է հարազատներով, ուրախությունն ու տխրությունը միախառնվել են։ Դստեր ծնվելուց օրեր առաջ միայն մեկ անգամ երազում որդուն է տեսել։
«Մինչև հիմա երազիս չէի տեսել, նախքան էրեխի ծնվելը տեսա, որ էրեխեն ծնվավ ու առաջինը Պաշս գրկեց, բայց Պաշս փոքր էր։ Երազիս էդ եմ տեսել, թե դա ինչ  կնշանակեր, չգիտեմ»,- հուզված պատմում է հերոսի մայրը։
Էմմիի ավագ քույրերը  29 և 27 տարեկան են, երկուսն էլ ունեն երկուական երեխաներ։ Չորս թոռնիկներից հետո իր դստեր ծնունդը ուրիշ զգացողություն  ու սեր է ավելացնելու ընտանիքում։ Ավագ քույրերը մայրիկի կողքին են, նորածին քրոջ մեջ փորձում են նմանություններ գտնել։
Ավագ քույրը՝  Լարիսան,  բնակվում է Ֆրանսիայում, առաջին ծանոթությունը փոքրիկի հետ տեսակապով էր, իսկ վաղն արդեն կլինի Գյումրիում։ Հիմա կարևորը իրենց մայրիկի առողջությունն է։
Փոքրիկ Էմմիի ծննդյան առիթով տիկին Հասմիկը շնորհավորանքներ ստանում է  ոչ հարազատներից, բարեկամներից, նաև անծանոթ մարդկանցից, որոնք հպարտանում  են Հասմիկի նման ուժեղ մայրերով, որոնք զոհված որդիներից հետո կրկին մայրացել են։
19-ամյա Պավելը դիրքի ավագն էր,  նրա հրամանատարությամբ զինվորները անզիջում կռիվ էին տվել թշնամու դեմ։ Պավելը  բեկորային վիրավորումով տեղափոխվել էր հիվանդանոց ,որտեղ էլ երեք օր անց ՝ հոկտեմբերի երկուսին, մահացել էր։ Նրա կյանքի շարունակությունը փոքրիկ Էմմին է ու  դեռ լսելու է եղբոր մասին պատմությունները։