ԴԱՀԿ-ն կալանք չի դնի և՛ «Ես եմ»-ի շահառուների, և՛ մյուս ժամկետայինների գումարների վրա. պարզաբանում
Պաշտպանության նախարարության նախագծով առաջարկվում է ԴԱՀԿ բռնագանձումների ենթակա միջոցների ցանկից հանել ոչ միայն «Ես եմ» ծրագրով զորակոչվածների, այլև մյուս բոլոր ժամկետայինների դրամական բավարարումները (գումարները, որոնք ամեն ամիս ստանում են զինծառայողները)։ Այս մասին ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակը նշեց SHANTNEWS-ի հետ զրույցում՝ պարզաբանելով իր գրառումը։
««Հայկական ժամանակ» օրաթերթի մարտի 2-ի հրապարակված տեղեկատվությունն այն մասին, որ «Ես եմ» ծրագրով զինվորական ծառայության մեկնած որոշ զինծառայողների մասով առկա են դատական ակտերի հարկադիր կատարման կատարողական թերթեր, որի հիման վրա իրականացվում են դրամական գումարների բռնագանձումներ, չի համապատասխանում իրականությանը և ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից գնահատվում է որպես ապատեղեկատվություն և փաստերի խեղաթյուրում»,– նշված էր Արծրուն Հովհաննիսյանի գրառման մեջ։
SHANTNEWS-ի հետ զրույցում Հովհաննիսյանը պարզաբանեց, որ կարգավորումը վերաբերում է բոլոր ժամկետային զինծառայողներին, և հիշատակված կալանքները վերաբերում էին ոչ թե «Ես եմ» ծրագրով զորակոչվածներին, այլ մինչ այդ զորակոչված և սովորական ժամկետային ծառայություն իրականացնողներին։
Հովհաննիսյանի գրառման համաձայն՝ 2017 թվականի դեկտեմբերից զինված ուժերում ժամկետային զինծառայողների գումարները փոխանցվել են բանկային քարտերի միջոցով՝ չարաշահումներից խուսափելու համար։ Այն, որ որոշ զինծառայողների դեպքում առկա են գումարների վրա բռնագանձում տարածելու վերաբերյալ կատարողական թերթեր, հայտնի է դարձել հենց դեկտեմբերին, երբ «Ես եմ» ծրագրով զորակոչ դեռ չէր եղել։
««Ես եմ» ծրագրով զորակոչիկները ՀՀ զինված ուժեր են զորակոչվել 2018թ. հունվարի 28-ին, իսկ նրանց դրամական ապահովության հաշվարկը առաջին անգամ իրականացվել է սահմանված կարգով՝ փետրվարի 20-ից հետո, որի պարագայում ՀՀ պաշտպանության նախարարության օրենսդրական նախաձեռնությունը չէր կարող կապված լինել «Ես եմ» ծրագրով զորակոչված զինծառայողների դրամական ապահովության հաշվարկման հետ», – նշվում է Արծրուն Հովհաննիսյանի գրառման մեջ։
Ապա նաև պարզաբանվում է, որ «Ես եմ» ծրագրով զորակոչված զինծառայողներից որևէ մեկի պարագայում ԴԱՀԿ-ի կողմից հարկային կատարման գործընթացի առկայություն չի արձանագրվել։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ՀՀ ՊՆ նոր նախաձեռնությամբ առաջարկվում է ԴԱՀԿ մասին օրենքում կատարել փոփոխություններ ու բռնագանձման ենթակա միջոցների ցանկից բացառել հետևյալ զինծառայողների ու կուրսանտների հետևյալ խմբերի դրամական ապահովության ու պատվովճարի գումարները.