Որպես հայկական ռազմական արտադրանքի հեռանկարային շուկա դիտում ենք Միջին Արևելքը. Քերոբյան – ShantNews – Շանթ Հեռուստաընկերություն – Լուրեր – Shant TV Online
Որպես հայկական ռազմական արտադրանքի հեռանկարային շուկա դիտում ենք Միջին Արևելքը. Քերոբյան
Հայաստանի ռազմական արդյունաբերության արտադրանքը այլ շուկաներ արտահանելու համար ՀՀ ՊՆ-ն փորձում է ապահովել հայկական ընկերությունների ներկայացվածությունը տարածաշրջանի ռազմական ցուցահանդեսներին։ Մասնավորապես, նախատեսվում է 2019 թվականի փետրվարին մասնակցել ու արտադրանքը ներկայացնել Արաբական Միացյալ Էմիրություններում կազմակերպվող IDEX ցուցահանդեսին։ Այս մասին ShantNews.am-ի հետ հարցազրույցի ընթացքում նշել է ՀՀ ՊՆ ռազմարդյունաբերական պետական կոմիտեի ղեկավար Ավետիք Քերոբյանը։
«Եվրոպական որոշ երկրներ արտահանվում է արտադրանք, չնշեմ, թե որ։ Բայց մենք, որպես հեռանկարային շուկա, դիտում ենք Միջին Արևելքը, որտեղ ավանդաբար մեծ է սպառազինությունների շուկան, և կարծում ենք՝ այնտեղ տեղ կգտնենք նաև վերջնական արտադրանքի տեսքով»,- հայտնել է Քերոբյանը։
Հայկական ռազմարդյունաբերության պատասխանատուի խոսքով՝ կա կոնկրետ հետաքրքրվածություն անօդաչու թռչող սարքավորումների և ռադիոլոկացիոն կայանների։ Հայկական կողմում փորձում են խթանել այդ հետաքրքրվածությունն ու արտադրանքն արտահանել մոտ ապագայում՝ չնայած թեժ մրցակցությանը։
«Մեր մրցակցային առավելությունը կայանում է նրանում, որ մենք լինելով կարիքավոր երկիր և ունենալով միջոցների սղություն, ուշադրություն ենք դարձրել այնպիսի տեխնիկայի, որը չի լինի թանկ, բայց, միևնույն ժամանակ, կունենա առավելություն, այդ թվում՝ ռուսական տեխնիկայի նկատմամբ»,- մանրամասնել է Քերոբյանը։
Պաշտոնյանի խոսքերով՝ ռուսական տեխնիկայի հետ մրցակցություն կա նաև ներքին՝ հայկական շուկայում, բայց Հայաստանի ձեռնարկություններն այժմ ունեն այնպիսի մշակումներ, որոնք հաջողությամբ կարող են ռուսականների հետ մրցել նաև դրսում։