Առաջադրվելու դեպքում վարչապետ Սերժ Սարգսյանը գործելու է մի իրականության մեջ, որը խիստ տարբերվում է նախագահ Սերժ Սարգսյանի իրականությունից։ Իշխանության ղեկավարի իրավասությունների դե յուրե փոփոխությունները ժամանակի ընթացքում հարուցելու են նաև դե ֆակտո փոփոխություններ։ Այս մասին գրում է «Ժամանակ» թերթը։
«Բոլորովին պատահական չէ և ընդամենը ուժող վարչապետության պարզունակ պահանջարկով չէ, որ օրենսդրորեն քայլեր են կատարվում վարչապետի ուժային-իրավապահ հենարանի ապահովելու համար։ Գործնականում դա ոչ թե հանրությունից, այլ իշխող մեծամասնությունից պաշտպանվելու տարբերակ է»։
Թերթը գրում է, որ Սերժ Սարգսյանը լավ է պատկերացնում, որ մի բան է մեծամասնությանը կառավարելը նախագահական դե յուրե ուժեղ լիազորությունների պայմաններում, մեկ այլ բան է մեծամասնությանը կառավարելը դե յուրե հենց մեծամասնության նշանակած անձը լինելու պայմաններում։ Ժամանակը բերելու է նրան, որ փոփոխվելու են մեծամասնություն – առաջին դեմք հարաբերությունները։
«Սերժ Սարգսյանը կարիք ունի նաև հակակշռելու ուժային իրավապահ սեկտորը … Պարզ չէ, թե ինչպես կպահեն իրավապահները, եթե, օրինակ, խորհրդարանական մեծամասնության շրջանակից նրանց արվեն ինչ-ինչ առաջարկներ։ Այդ պարագայում հանրային գործոնը կարող է լինել իրավապահներին զսպող հանգամանք, քանի որ միայն նրանց դե յուրե ենթակայությունը շատ քիչ է դրա համար՝ ի վերջո Սարգսյանն իրավապահ-ուժայինների հետ միասին դե յուրե ենթակա է խորհրդարանի մեծամասնությանը»։
Սրանից ելնելով՝ հանրությունը պետք է փորձի ոչ թե խանգարել գործընթացներին, այլ հնարավորինս մեծ ազդեցություն ունենալ դրանց վրա։ Եվ այն ուժը, որ կառաջարկի այդ հնարավորինս մեծ արդյունքին հասնելու համոզիչ ճանապարհ, նա էլ կդառնա նոր ընդդիմության հիմքը, գրում է թերթը։