«Ազգ-բանակ» հայեցակարգի ու դրանից բխող նախաձեռնությունների, տարկետման իրավունքի սահմանափակման թեմաները ուշադրություն հարուցեցին պետական պաշտոնյաների ու նրանց հարազատների ծառայած լինելու կամ չլինելու փաստի վրա». այսպիսի կարծիք է այսօր հայտնել «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Լաուր Բաղդասարյանը:
«Խուսափման թեման շատ հետաքրքիր ասպեկտներ բացեց նաև այն առումով, որ սկսեցին խոսել այն մասին, որ այսուհետ պետք է անել այնպես, որ սոցիալական վերելակով բարձրանալու հնարավորություն ունենան այն պաշտոնյաները, որոնք ունեն բանակում ծառայելու փաստ։ Խուսափման այս թեման շատ հետաքրքիր լյուստրացիայի գործընթաց ինձ հիշեցրեց», – ասել է փորձագետը։
Լաուրա Բաղդասարյանի պնդմամբ՝ «Ազգ-բանակ» հայեցակարգի շուրջ քննարկումները սասանեցին նաև բանակի հետ կապված տարբեր խնդիրների մասին խոսելու տաբուները։ Սրան ակամա նպաստեցին նաև պաշտոնյաները։
«Երբ «Ազգ-բանակ» հայեցակարգը հիմնավորելու ժամանակ պաշտոնյաները կամ ԶՈւ ներկայացուցիչները խոսում էին, թե ինչու է անհրաժեշտ ընդունել և շրջանառել այս հայեցակարգը, երբ խոսում էին այն մասին, թե ինչ է դա տալու, տալու է կոռուպցիոն սողանցքների նվազեցում կամ սեղմում, դա ստեղծելու է սոցիալական վերելակներ, դա հաստատելու է սոցիալական արդարություն և այլն, դա նախ և առաջ նշանակում է, որ այդ կոռուպցիոն սողանցքները կան, որ սոցիալական անարդարությունը բանակում կա …», – ասել է Բաղդասարյանը։
Նրա խոսքով՝ պաշտոնյաները մինչ այդ երբեք նման հայտարարություններ չէին արել լրատվամիջոցների հարթակներից։