«Ազգ-բանակի» թեման ուշադրություն հրավիրեց նաև կրթության ոլորտի վրա. փորձագետ
Հոկտեմբեր-հունվար ամիսներին բանակի թեմայով հրապարակումների ինտենսիվությունը համեմատելի էր Ապրիլյան պատերազմին հաջորդած ամիսների հետ։ Բայց չնայած դրան՝ լսարանի հետաքրքրությունը ուղղվում էր այդ նյութերից միայն սկանդալայինների վրա։ Իրենց հետազոտության արդյունքների հիման վրա նման կարծիք հայտնեց «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Լաուրա Բաղդասարյանը։
«Դա բանակում տեղի ունեցած սպանությունների հետ կապված հոդվածներն են, ներքաղաքական մեկնաբանություններ, թե ինչ ներքաղաքական պայքարի մեջ է մտել Վիգեն Սարգսյանը «Ազգ-բանակ» հայեցակարգը շրջանառելով, և այս քննարկումները արդյո՞ք փչացնում կամ չեն փչացնում նրա իմիջը, շփման գծում լարվածության հետ կապված մի քանի նյութեր և այլն։ Այսինքն՝ նյութեր, որոնք իրենց հիմքում ունեն մի քիչ սկանդալային, մի քիչ սենսացիոն բաղադրիչ»,– նշեց փորձագետը։
Բաղդասարյանի խոսքով, սակայն, «Ազգ-բանակ» հայեցակարգի վերաբերյալ ուշադրությունը և հրապարակումների ինտենսիվությունը առաջ են մղել թեմաներ, որոնք նման ուշադրության երբեք չեն արժանացել։
«Օրինակ՝ տարկետման թեման դարձյալ դրդեց այն բանին, որ մեդիան աննախադեպ ինտենսիվությամբ անդրադառնա ընդհանրապես Հայաստանում կրթական համակարգի խնդիրներին, գիտության համակարգի խնդիրներին»,– նշեց Բաղդասարյանը։
Բանախոսի պնդմամբ՝ հայկական լրատվամիջոցներն այդպիսի լայնությամբ և խորությամբ երբեք չէին անդրադարձել կրթության ու գիտության համակարգին։