2017 թվականի հոկտեմբերից 2018 թվականի հունվարն ընկած ժամանակահատվածում լրատվամիջոցներում բանակի թեմային անդրադառնալու ինտենսիվությունը համեմատելի էր Ապրիլյան պատերազմին հաջորդած 3 ամիսներին անդրադաձրերի ինտենսիվության հետ։
Այս եզրակացությանն են եկել «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի մասնագետները՝ ուսումնասիրելով բանակային թեմաների լուսաբանումը հայկական 5 հեռուստաընկերության (այդ թվում՝ «Շանթ» հեռուստաընկերությունը) հաղորդումներն ու 5 լրատվական կայքի հրապարակումները։
«Բանակի թեմայով բոլոր նյութերի մեջ «Ազգ-բանակի» խնդիրների մասնաբաժինը 62 տոկոս է եղել օնլայն ԶԼՄ-ներում և 65 տոկոս՝ հեռուստահաղորդումներում»,– տեղեկացրեց հետազոտությունն իրականացրած կենտրոնի տնօրեն Լաուրա Բաղդասարյանը։
Փորձագետի խոսքով՝ բանակի թեմային անդրադառնալու ինտենսիվությունը թելադրել են ոչ թե լրատվամիջոցները, այլ հենց «Ազգ-բանակ» հայեցակարգի վերաբերյալ քննարկումները, օրենսդրական նախաձեռնությունները և այլն։
«Ազգ-բանակ» հայեցակարգի վերաբերյալ լրատվամիջոցների մեծ մասը չեզոք հրապարակումներ ու նյութեր են պատրաստել, սակայն տարբեր տեղերում դրական և բացասական կարծիքների հարաբերակցությունը պայմանավորված է եղել հասարակական-քաղաքական գործիչների կամ փորձագետների արտահայտած մտքերով։