Հայաստանի հանրապետական սփռում ունեցող 5 հեռուստաընկերությունների շարքում բանակի խնդիրներին ամենօրյա ռեժիմով ամենաշատն անդրադարձել է «Շանթ» հեռուստաընկերությունը։ Այսպիսի տվյալներ է ներկայացրել «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնը։
«Հոկտեմբերի 10-ից հունվարի 10-ը «Շանթ» հեռուստաընկերությունն ունեցել է դիտարկված 75 հաղորդում, որոնցից 52-ն (ինչը 69 տոկոս է կազմում), ունեցել է բանակի թեմայով սյուժեներ»,– նշեց հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Լաուրա Բաղդասարյանը։
Կենտրոնն ուսումնասիրել է «Շանթ», «Հանրային», «Արմենիա», «Կենտրոն» ու «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերությունների 27 լրատվական-վերլուծական, վավերագրական, հարցազրույցների, բանավեճերի ժանրերի հաղորդումները 2017 թվականի հոկտեմբերից մինչև 2018 թվականի հունվարն ընկած ժամանակահատվածում։
Նույն կերպ հետազոտություն է իրականացվել նաև լրատվական 5 կայքի վերաբերյալ։ Նրանց դեպքում բանակի թեմայով նյութերի առավել ինտենսիվ անդրադարձ եղել է հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին, երբ ընթանում էին պարտադիր ծառայությունից տարկետման սահմանափակման դեմ ցույցեր։ Այդ ընթացքում կայքերի առավելագույն ցուցանիշը եղել է օրական 36 նյութը բանակի թեմայով։