«ՌԴ-ի և Թուրքիայի համագործակցությունն ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ». Զախարովա
ՌԴ արտգործնախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է, որ Ռուսաստանի և Թուրքիայի համագործակցությունն ուղղված չէ երրորդ երկրների, այդ թվում՝ Հունաստանի դեմ:
«Մենք բոլոր մակարդակներով բազմիցս ընդգծել ենք, որ Ռուսաստանը որևէ մեկի հետ բարեկամություն չի անում ինչ-որ մեկի դեմ: Այդ թեզն ակտիվ շրջանառվել է լրատվական տիրույթում: Օրինակ՝ Թուրքիայի հետ Ռուսաստանի համագործակցությունը ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ»,- նշել է Զախարովան՝ անդրադառնալով Հունաստանի արտգործնապարարության հայտարարությանը:
Օրեր առաջ Հունաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն էր տարածել՝ կապված Հունաստանից ռուս դիվանագետների արտաքսման պատասխան միջոցների հետ: Հունաստանի ԱԳՆ-ն Ռուսաստանին անվանել էր Թուրքիայի զինակիցը և նշել, որ Մոսկվան հեռացել է Աթենքի հետ բարեկամության և համագործակության իր դիրքերից: