Ո՞ւմ են վարչապետի պաշտոնին տեսնում փորձագետները. Ադիբեկյանի հարցումը
Սերժ Սարգսյանը համարվում է ավելի փորձառու միջազգային հարաբերությունների ոլորտում և ունի մեծ ճանաչում, իսկ Կարեն Կարապետյանը ընկալվում է որպես գործարար ոլորտի ներկայացուցիչ։ Եվ ըստ ոլորտային նախընտրությունների էլ փորձագետները պատասխանել են իրենց նախընտրած թեկնածուների մասին հարցմանը։ Այս մասին այսօր հայտնեց 100 փորձագետի շրջանում հարցումն անցկացրած սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը։
Նրա խոսքով՝ հարցումներն իրականացվել են Հայաստանի անկախության շրջանում երբևէ իշխանության ներսում եղած գործիչների, քաղաքագետների, գործարարների, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների շրջանում: Ընդհանուր առմամբ հարցմանը մասնակցել է 100 փորձագետ։
Նրանք, ովքեր համարել են, որ ապագա վարչապետը պետք է ոչ միայն տնտեսության հետ աշխատի, այլև միջազգային հարթակներում, նախընտրությունը տվել են Սերժ Սարգսյանին, իսկ ովքեր շեշտը դրել են արդյունաբերության ու տնտեսության զարգացման վրա, ձայնը տվել են հօգուտ Կարեն Կարապետյանի։
Հարցվածները պատասխանել են նաև 4-րդ նախագահ Արմեն Սարգսյանի թեկնածության վերաբերյալ։
Ահարոն Ադիբեկյանի խոսքով՝ փորձագետներն իրենց նախընտրությունը ներկայացնելիս առաջնորդվել են նաև պահպանողական և ոչ պահպանողական գաղափարներով։ Պահպանողականները կողմ են արտահայտվել Սերժ Սարգսյանի թեկնածությանը, փոփոխությունների կողմնակիցները՝ Կարեն Կարապետյանի։