ՀՀ ՊՆ նոր նախաձեռնությամբ առաջարկվում է ԴԱՀԿ մասին օրենքում կատարել փոփոխություններ ու բռնագանձման ենթակա միջոցների ցանկից բացառել հետևյալ զինծառայողների ու կուրսանտների հետևյալ խմբերի դրամական ապահովության ու պատվովճարի գումարները.
1. Պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնող շարքային կազմի զինծառայողների դրամական ապահովություն,
2. Պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնող կրտսեր ենթասպայական կազմի զինծառայողների դրամական ապահովություն,
3. Ռազմաուսումնական կամ ոստիկանական ուսումնական հաստատություններում սովորող կուրսանտների և սովորողների դրամական ապահովություն,
4. ՀՀ ՊՆ կողմից նշված վայրում և պայմաններում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողներին տրվող պատվովճար։
Վերջին կետում այլ բառերով նշված են ՀՀ ՊՆ «Ես եմ» ծրագիրն ընտրած զինծառայողները, որոնց ամսական տրվելու է 35 հազար դրամ և ավելի գումար։ Առաջարկվում է ոչ միայն նրանց 35 հազար դրամները, այլ նաև մյուս ժամկետայիններին ու կուրսանտներին տրվող ավելի փոքր գումարները հանել ԴԱՀԿ բռնագանձումների համակարգից։
«2017 թվականի դեկտեմբերից սկսած ՀՀ զինված ուժերի պարտադիր զինվորական ծառայության զինծառայողների դրամական ապահովության վճարումներն իրականացվում են անկանխիկ՝ բանկային քարտերի միջոցով, որի արդյունքում ակնհայտ է դարձել, որ որոշ զինծառայողների մասով առկա են դատական ակտերի հարկադիր կատարման կատարողական թերթեր, որոնց հիման վրա իրականացվում են դրամական գումարների բռնագանձումներ», – նշվում է նախագծի հիմնավորման մեջ։
Նախարարության ուսումնասիրության համաձայն՝ բռնագանձումները տարածվել են հիմնականում որպես երաշխավոր հանդես եկած զինծառայողների հումարների վրա։ Նախագծում նշվում է, որ բռնագանձումները շարունակելը կարող է խորընդոտել «Ես եմ» ծրագրով գումարների տրամադրմանն ու ընդհանրապես զինծառայության այս տեսակի կայացմանը։
Կամավոր սկզբունքով ծառայության «Ես եմ» տարբերակն այս զորակոչի ընթացքում ընտրել է 100-ից ավելի զինծառայող։ Նորակոչիկների համար նախատեսված ուսումնական ծրագիրն անցնելուց հետո այս զինծառայողները անցնելու են 2 շաբաթ դիրքերում – 1 շաբաթ տանը – 1 շաբաթ զորամասում ռեժիմով ծառայության։
Ամեն ամիս (հերթական անգամ մեկ շաբաթով տուն մեկնելիս) զինծառայողները ստանալու են 35 հազար դրամ և ավելի պատվովճար՝ արձակուրդում իրենց կարիքները հոգալու համար։ Գումարի չափը կախված է նաև զինվորական կոչումից։
Զինվորական կոչումը
Ամսական չափը (դրամ)