Փետրվարի 27-ին ՀՀ ՊՆ կենտրոնական ապարատի կառույցներին վաղ առավոտյան հայտարարվել է ուսումնական տագնապ, անձնակազմը բերվել է մարտական պատրաստականության բարձր աստիճանի: Այս մասին հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Ստանալով համապատասխան ազդանշանը` ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ, ԶՈՒ ԳՇ վարչությունների և առանձին բաժինների զինծառայողներն ու քաղաքացիական հատուկ ծառայողները սահմանված կարգով և համապատասխան հանդերձանքով ներկայացել են ծառայության վայր:
Ուսումնական պարապմունքի նպատակն էր ամրապնդել ՊՆ կենտրոնական ապարատի անձնակազմի տեսական գիտելիքներն ու գործնական ունակությունները մարտական պատրաստականության բարձր աստիճանների բերման ժամանակ, բարձրացնել ֆունկցիոնալ պարտականությունների և մասնագիտական գիտելիքների իմացության և դրանք ըստ անհրաժեշտության կիրառելու կարողության աստիճանը:
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանն ընդգծել է զինված ուժերում մարտավարաշարային պարապմունքների անցկացման կարևորությունը և հորդորել է չթուլացնել զգոնության աստիճանը`անհրաժեշտության դեպքում ծառայողական գործառույթները ժամանակին և օպերատիվորեն կատարելու համար:
Նշենք, որ նման պարապմունքներ անցկացնելն ընդունված կարգ է պաշտպանության նախարարությունում։ 2016 թվականին նման երկու մարզում է արվել՝ փետրվարի 26-ին ու մարտի 10-ին։ 2017 թվականի նույն ժամանակահատվածում նման վարժանք կա՛մ չի անցկացվել (փետրվարի 25-ին ադրբեջանական կողմը դիվերսիայի չհաջողված փորձ էր արել, առաջնագծի վիճակը լարված էր), կա՛մ այդ մասին հրապարակում չի եղել։