«Սերժ Սարգսյանը մտադիր է ուխտադրուժ կերպով տիրանալ վարչապետի պաշտոնին»,- ԱԺ-ում հայտարարությունների ժամին այսպիսի կարծիք է հայտնել ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը և բացատրել, թե ինչու է այդպիսի որակումներ տալիս:
«Որովհետև 2014-ի ապրիլի 10-ին, Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի հետ հանդիպման ժամանակ հրապարակային Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է. «Քննարկումների փուլը սկսելուց առաջ, պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ես՝ Սերժ Սարգսյանս, այլևս երբեք չեմ առաջադրվելու ՀՀ նախագահի պաշտոնի համար: Եթե վերջնական քննարկումների արդյունքում իմ ցանկությանը չհամապատասխանող ուղի ընտրվի, նկատի ունեմ պառլամենտական կառավարման մոդելը, ապա ես չեմ հավակնի նաև վարչապետի պաշտոնին: Վստահ եմ անգամ, որ մեկ մարդը երկու անգամից ավելի իր կյանքում չպետք է հավակնի ընդհանրապես երկրի կառավարման ղեկին Հայաստանում»,- ասել է Փաշինայնը:
Նրա խոսքով՝ հիմա ակնհայտ է, որ ՀՀԿ-ն պատրաստվում է Սերժ Սարգսյանին առաջադրել վարչապետի պաշտոնում ու դա իրականացնել «սղղացնելու» մեթոդով»:
Փաշինյանը հայտարարել է նաև, որ Սահմանադրական փոփոխությունների 10 օրենքանոց փաթեթում իրականացվել է մի այնպիսի փոփոխություն, որով փոխվել են վարչապետի ընտրության ժամկետները:
«Եթե նախկին օրենքի համաձայն ապրիլի 9-16-ը պետք է տեղի ունենար վարչապետի առաջադրում, իսկ ընտրությունը տեղի ունենար մայիսի 2-ին տեղի ունեցող քառօրյայում, հիմա այդ փոփոխությունը կատարվել է այնպես, որ ըստ էության, հնարավոր լինի մինչև ապրիլի 16-ը կիսաակնարկներ անել, ապրիլի 9-ի երեկոյան նրան առաջադրել վարչապետի թեկնածու, իսկ ապրիլի 10-ի առավոտյան ԱԺ-ում իրականացնել ընտրություն, որ հանրությունը գլխի չընկնի, թե ինչ է կատարվում»,-հայտարարեց Փաշինյանը: