Շաբաթ օրը Խորվաթիայում լեհ ուխտավորներ տեղափոխող ավտոբուսը դուրս է եկել ճանապարհից և հայտնվել ձորը, 12 մարդ է զոհվել, հայտնում է BBC -ին:
Նշվում է, որ ողջ մնացած բոլոր 32 ուղևորները վիրավորվել են, որոնցից 19-ը՝ ծանր:
Ճամփորդությունը, որը կազմակերպել էր Սուրբ Ջոզեֆի եղբայրությունը կաթոլիկ խումբը, ներառում էր երեք քահանա և վեց միանձնուհի: Նրանք ճանապարհորդում էին Մեջուգորե՝ Բոսնիայի կաթոլիկական սրբավայր:
Ուղևորները բոլորը չափահաս լեհեր են եղել, հայտնել են Լեհաստանի ԱԳՆ-ից։
Ավտոբուսը լեհական Չեստոխովա քաղաքից մեկնել է ուրբաթ երեկոյան՝ աղոթքից հետո։ Ուղևորները եղել են Լեհաստանի տարբեր շրջաններից, հայտնել են ԱԳՆ-ից։
Լեհաստանի արդարադատության նախարարը և գլխավոր դատախազը հանձնարարել են Վարշավայի դատախազությանը հետաքննություն սկսել ողբերգության պատճառների վերաբերյալ, և միջադեպից հետո երկու լեհ նախարարներ մեկնում են Խորվաթիա:
Սկզբում հաղորդվում էր, որ զոհվել է 11 մարդ, սակայն ևս մեկը մահացել է ավելի ուշ հիվանդանոցում։
«Տուժած ուղեւորներից մի քանիսը պայքարում են իրենց կյանքի համար»,- ասել է Խորվաթիայի ներքին գործերի նախարար Դավոր Բոզինովիչը։
Խորվաթիայի վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչն իր ցավակցությունն է հայտնել զոհվածների ընտանիքներին՝ Twitter-ում գրառման մեջ հավելելով, որ շտապ օգնության ծառայություններն անում են հնարավոր ամեն ինչ՝ օգնելու համար։
Ուխտագնացությունները դեպի Մեջյուգորյե փոքրիկ քաղաքը շատ տարածված են Լեհաստանում այն բանից հետո, երբ 1980-ականներին տեղի երեխաներն այնտեղ տեսել են Մարիամ Աստվածածնի տեսիլքը: