ԵԱՀԿ միջնորդները նշում են, որ հնարավոր չէ բանակցային գործընթացում առաջընթաց գրանցել, եթե երկու կողմերը չեն վստահում միմյանց։ Իսկ վստահություն ստեղծելու համար անհրաժեշտ է մասնավորապես հրաժարվել ռազմատենչ հայտարարություններից, ինչպիսիք են Ադրբեջանի նախագահի խոսքերը՝ իրենց՝ Երևան վերադառնալու մտադրության մասին։ Այս մասին նշեց ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հեռանկար» հաղորդաշարին տված հարցազրույցում։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կենտրոնացել են երկու բանի վրա, այն է՝ մշտադիտարկման խմբի կարողությունների ավելացում և երկրորդը, ինչը շատ կարևոր է, հետաքննությունների մեխանիզմի ներդրում։ Մի մեխանիզմ, որը Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է դեռևս 1995 թվականին ստորագրված պայմանագրով՝ եռակողմ՝ Արցախն է ստորագրել, Հայաստանը և Ադրբեջանը», – նշեց փոխնախարարը։
Այսքան տարի Ադրբեջանը չի կատարում իր այս պարտավորությունը։ Ահա թե ինչու անհնար է վստահության մթնոլորտ ապահովել կողմերի միջև։