Հաճախ ասվում է, որ միջնորդները հասցեական հայտարարություններ չեն անում, որպես մեղավոր կողմ մատնացույց չեն անում Ադրբեջանին։ Եթե սահմանն անցնողին հասցեական պատասխան չեն տալիս, նա դա ընկալում է որպես իր գործողությունները շարունակելու թողտվություն։ Դրա ելքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները տեսնում էին հետաքննության մեխանիզմների ներդրման մեջ։ Այս մասին հայտնեց ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հեռանկար» հաղորդաշարին տված հարցազրույցում։
«Հետաքննության մեխանիզմ, որտեղ կա խումբ, որը արդեն ինչ-որ առումով անջատ է, և որը հետաքննելով կարող է մատնանշել։ Ահա թե ինչու Ադրբեջանը փորձում է ամեն գնով դրանից ձերբազատվել», – նշեց փոխնախարարը։
Հայաստանի նախագահը Մյունխենում հայտարարեց, որ որքան էլ Երևան վերադառնալու մտադրության մասին Ադրբեջանի ղեկավարի խոսքերը զառանցանք են, սակայն դրանց պետք է ադեկվատ պատասխան տալ։ Քոչարյանի խոսքով՝ Սերժ Սարգսյանի այս հորդորն ուղղված էր ոչ թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, այլ ընդհանուր առմամբ Եվրոպային։
Եվրոպական երկրները, ըստ փոխնախարարի, տեսել են, թե ինչպես են ձևավորվում նացիստական շարժումները, և եվրոպացիների այս փորձը նրանց կարող է դրդել ադեկվատ պատասխանի։
«Շատ բաներում մենք տեսնում ենք նույնականացում՝ նացիստական առաջնորդի և այսօրվա մեր հարևանի միջև։ Այդ տեսակետից նախագահի կոչը հենց ուղղված էր եվրոպական երկրներին, որոնք պետք է ավելի հասցեագրված խոսեն։ Ի վերջո, բոլորը միջնորդ չեն, միջնորդները երեքն են», – նշեց Քոչարյանը։
Փոխնախարարի կարծիքով՝ Իլհամ Ալիևի խոսքերը, իհարկե, զառանցանք են, բայց շատ վտանգավոր։