Հայաստանը փայլուն օրինակ է, որը նայում է դեպի ապագա. Շավարշ Քոչարյան
Գլոբալ առումով կա երկու մոտեցում՝ կամ քաղաքակրթությունների բախում, կամ համագործակցություն։ Հայաստանը փայլուն օրինակ է, որը նայում է դեպի ապագա. ապագան, այնուամենայնիվ, ոչ թե բախումն է, այլ համագործակցությունը։ Նման կարծիք հայտնեց ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հեռանկար» հաղորդաշարին տված հարցազրույցում։
Փոխնախարարը որպես օրինակ ներկայացրեց Հայաստանի բարիդրացիական հարաբերությունները Իրանի հետ, որը պատժամիջոցների տակ էր, սակայն հայ-իրանական հարաբերություններին ընմբռնումով էր մոտենում ԱՄՆ-ն։ Նույնը, ըստ Քոչարյանի, վերաբերում է հարավօսական խնդրին, որը հակադիր բևեռներում է դրել Ռուսաստանին և Վրաստանին։ Բայց Հայաստանը լավ հարաբերություններ ունի երկու կողմերի հետ միաժամանակ։
«Մեծ հավակնություն կլիներ հայտարարել, որ մենք միջնորդ ենք և այլն։ Բայց, այնուամենայնիվ, մենք օրինակ ենք և հարթակ ենք (կարող ենք այդպիսին լինել), որը ցույց է տալիս, որ, այնուամենայնիվ, ապագան համագործակցությունն է», – նշեց Քոչարյանը։
Եվրամիությունը և Եվրասիական միությունը տնտեսական բլոկներ են և միմյանց կձգեին, եթե չլինեին քաղաքական խոչընդոտներ։ Փոխնախարարի խոսքով՝ Հայաստանը ցույց է տալիս, որ նման մերձեցում հնարավոր է։
Շավարշ Քոչարյանի հետ հարցազրույցի ամբողջական տեսագրությունը կարող եք դիտել ստորև։