Մյունխենում Հայաստանի նախագահի ելույթից հետո հարց եղավ՝ մի՞թե 2013 թվականին Մոսկվան ճնշում էր, որ Երևանը ստորագրի Մաքսային միության մասին համաձայնագիրը։ Եվ խոսք եղավ, որ հայկական կողմը միաժամանակ բանակցում էր և՛ Մաքսային միության, և՛ Ասոցացման պայմանագրի շուրջ։
«Պատկերացնենք, որ այն իրավիճակը, որ կար 2013 թվականին, ցավոք սրտի, մեզ պարտադրվում էր «կամ-կամ»-ը։ Իրոք դա այդպես էր։ Հայտարարություններով մենք տեսանք այդ «կամ-կամ»-ը Վրաստանի օրինակով, Ուկրաինայի օրինակով։ Սա արդեն հակասում է մեր արտաքին քաղաքականության հենքին։ Այդ պատճառով մենք փորձել ենք, որ դա չդառնա «կամ-կամ», այլ լինի «և-և»։ Հաջողվել է», – «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հեռանկար» հաղորդաշարին տված հարցազրույցում պարզաբանեց ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ այդ տեսակետից 2013 թվականին նահանջ եղավ, քանի որ և՛ Եվրոպան, և՛ Ռուսաստանը «և-և» քաղաքականությանը վերաբերվում էին խանդով։ Բայց ի վերջո, ստացվեց այնպես, որ և՛ Եվրոպական միությունը, և՛ Ռուսաստանը ընդունեցին, հաշտվեցին Հայաստանի քաղաքականության հետ։
«Եվ հիմա մենք ունենք մի կողմից անդամակցություն Եվրասիական տնտեսական միությանը, մյուս կողմից ունենք արդեն ստորագրված համաձայնագիր Եվրոպայի հետ, որը հնարավորություն է տալիս բավականաչափ խորացնել մեր համագործակցությունը Եվրամիության հետ», – նշեց փոխնախարարը։