Եվրոպայի ու Ռուսաստանի միջև ընկած պետություններին նվիրված Մյունխենյան գագաթնաժողովը Հայաստանին թույլ տվեց լայն լսարանի առաջ ներկայացնել իր արտաքին քաղաքականությունը, այն է՝ քաղաքակրթությունների երկխոսությունը, ոչ թե բախումը։ Այս մասին «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հեռանկար» հաղորդաշարին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը։
«Այդ գիծը, ըստ էության, գործել է բոլոր երեք նախագահների օրոք՝ այս կամ այն շեղումներով, բայց ընդհանուր առմամբ դա է եղել։ Կոպիտ ասենք, կենցաղային լեզվով՝ ոչ թե մենք մեկի հետ ընկերություն ենք անում ընդդեմ մյուսի, այլ մենք շահագրգիռ ենք, որպեսզի լինի ներգրավվածություն», – նշել է Քոչարյանը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ Հայաստանը շահագրգիռ է, որ տարբեր ուժային կենտրոնների շահերը ներգրավվեն մեր տարածաշրջան. ոչ թե լինեն բաժանարար գծեր, այլ լինի համագործակցության մթնոլորտ։