«Մենք պատրաստ ենք ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորմանը, եթե դուք ցուցաբերեք ողջախոհություն, խոսքս Ադրբեջանի ժողովրդի մասին չէ, այլ ղեկավարության մասին է, և նստեք բանակցային սեղանի շուրջ ու հասկանաք, որ խնդիրը կարող է լուծվել միայն փոխզիջումների հիման վրա: Ժամանակն է սթափվել: Երևանը նշում է իր 2800 ամյակը, հայ ժողովուրդը առնվազն 5000 տարի ապրում է իր պատմական տարածքների վրա: Ադրբեջանը, թե մյուս ժողովուրդները, որոնք աստված գիտի, թե երբ են սկսել իրենց ինքնաճանաչել, չեն կարող կոտրել հայ ժողովրդի կամքը»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը` պատասխանելով Ադրբեջանի ներկայացուցչի հարցին: Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ղեկավարը մասնակցել է Մյունխենի անվտանգության համաժողովին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով, ապա պատասխանել է ներկաների հարցերին: Մասնավորապես՝ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը հարցրել է Սերժ Սարգսյանին, թե ե՞րբ է Հայաստանը մասնակցելու տարածաշրջանային տնտեսական ծրագրերին, կարծիք հայտնելով, թե քանի դեռ Հայաստանը էթնիկ զտման քաղաքականություն է վարում Ադրբեջանի հանդեպ և չի հանձնել ադրբեջանական տարածքները, չի կարողանա մասնակցել որևէ ծրագրի: Ադրբեջանցին հարց տալու ընթացքում շեշտել է, որ ծնվել է Լեռնային Ղարաբաղում: