Մենք որևէ մեկի հետ գաղտնի բանակցություններ չենք վարել. Սերժ Սարգսյան
Մյունխենում՝ անվտանգության համաժողովին ունեցած իր ելույթից հետա Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է  նաև ներկաների հարցերին:  Դրանցից մեկը վերաբերել է  Հայաստանի համագործակցությանը միաժամանակա երկու կառույցների՝ ԵՄ և ԵԱՏՄ-ի հետ:   «2013-ին Հայաստանը չստորագրեց համաձայնագիրը ԵՄ հետ: Հիմա նոր  հարաբերություններ է փորձում կառուցել, չնայած ՌԴ ճնշումներին: Դա նո՞ր մոդել է, թե կյանքն է փոխվել»,- հարց է հնչել նախագահին:  Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է, թե Հայաստանը մշտապես անկեղծ է եղել գործընկերների հետ:
«Երբ սկսեցինք բանակցությունները ԵՄ հետ, մեր ռուս գործընկերնեը տեղյակ էին այդ մասին:   Իսկ երբ բանակցում էինք ԵԱՏՄ-ի հետ կապված հարցերի շուրջ, արդեն  մեր ԵՄ գործընկերներն էին տեղյակ:  Մենք այդ տարբերակը հնարավոր էինք տեսնում:   Ոչ թե մենք ենք հրաժարվել ստորագրել ասոցացման համաձայնագիրը, այլ ԵՄ-ը չի ցանկացել ստորագրել: Մենք նույնիսկ առաջարկեցինք համաձայնագրի մի մասը՝  քաղաքական մասը ստորագրել:  Չհամաձայնեցին, բայց ընդամենը շաբաթներ հետո Ուկրաինայի հետ ստորագրեցին այնպիսի համաձայնագիր, որ մենք էինք առաջարկել: Մենք շատ լավ ենք հասկանում Ուկրաինայի և Հայաստանի հնարավորությունները, դերակատարումը:  Այնպես, որ մենք չենք հրաժարվել ստորագրումից:   Իսկ դրանից ոչ շատ ժամանակ հետո ԵՄ-ը   նոր որոշում կայացրեց  և դա արդեն տարբերակված մոտեցում էր, ու մեզ հաջողվեց փաստաթուղթ ստորագրել:  Մեկ անգամ ևս ընդգծեմ, որ որևէ մեկի հետ մենք գաղտնի բանակցություններ չենք վարել, որևէ մեկի ճնշման տակ որոշում չենք ներկայացրել»,- մասնավորապես նշել է Սերժ Սրգսյանը: