Հայաստանի պաշտպանության նախարարության և զինված ուժերի ղեկավար կազմում կատարվող փոփոխությունների համեմատությամբ վերջին երկու տարում ավելի աննկատ փոփոխություններ են եղել նաև զորքերում։ Այսօր հայտնի դարձած նշանակումներով ավարտվեց բանակային կորպուսների բոլոր հրամանատարների փոխարինումների ցիկլը, որը սկսվել էր 2016 թվականից։
Փոփոխությունների առաջին փուլը եղավ 2016 թվականի հուլիսին՝ Ապրիլյան պատերազմից ու շտաբում որոշ տեղաշարժերից հետո։ Նույն օրը՝ հուլիսի 7-ին, փոխարինվեց երեք բանակային կորպուսի հրամանատար։
Երկրորդ բանակային կորպուսի հրամանատարի պաշտոնում գնդապետ Դավիթ Մանուկյանը փոխարինեց գեներալ-մայոր Պողոս Պողոսյանին։ (Վերջինը նշանակվեց ՀՀ ԶՈւ սպառազինության պետ)։
Երրորդ բանակային կորպուսի հրամանատարի պաշտոնում գնդապետ Գրիգորի Խաչատուրովը (Յուրի Խաչատուրովի որդին) փոխարինեց գեներալ-մայոր Օնիկ Գասպարյանին։ (Վերջինը նշանակվեց ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալ)։
Չորրորդ բանակային կորպուսի հրամանատարի պաշտոնում գնդապետ Վալերի Քոչարյանը փոխարինեց գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մակարյանին։ (Վերջինը նշանակվեց հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի հրամանատար, իսկ վերջերս՝ ՀՀ ԶՈւ մարտական պատրաստության վարչության պետ – ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալ)։
2017 թվականի սեպտեմբերի 28-ին փոփոխությունների հերթական ալիքի ժամանակ հինգերորդ բանակային կորպուսի հրամանատար նշանակվեց մինչ այդ ՀՀ ԶՈւ ԳՇ օպերատիվ վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած գեներալ-մայոր Արտակ Դավթյանը։ Մինչ այդ 5-րդ կորպուսի հրամանատարի պաշտոնից ազատվել էր գեներալ-մայոր Կարեն Աբրահամյանը, ով ավելի ուշ նշանակվեց Պաշտպանության բանակի շտաբի պետ։