Ռուսական նոր վարկով գնվող սպառազինությունն արտադրության փուլում է․ նախարար
Ռուսաստանի կողմից հատկացված 100 միլիոն դոլար արտոնյալ վարկով հայկական բանակին սպառազինություն ու ռազմական տեխնիկա մատակարարելու գործընթացը շարունակվում է, Հայաստանին տրամադրվելիք զինատեսակները դեռ արտադրության փուլում են։ Այս մասին այսօր ՀՀ ՊՆ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
Հարցին, թե ինչ սպառազինություն է Հայաստանը գնում նոր վարկով, Տոնոյանը պատասխանեց, որ չի կարող ասել, բայց հայկական կողմը այն կստանա իր ժամանակին։
Խոսքը Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին տրամադրվող երկրորդ վարկի մասին է։ Առաջինը՝ 200 միլիոն դոլարը, տրամադրվել էր մինչ այս, ու դրանով գնված սպառազինությունն արդեն մատակարարվել է, ինչի մասին բազմիցս նշվել է։ Ներկայումս կատարման ընթացքի մեջ է վարկային հաջորդ պայմանագիրը՝ 100 միլիոն դոլար արժեքով։
Երկու դեպքում էլ Հայաստանը կարող էր վարկային միջոցներով վճարել զենքի գնի մինչև 90 տոկոսը, իսկ ևս 10 տոկոս պետք է վճարեր կանխիկ։ Սա նշանակում է, որ առաջին դեպքում Հայաստանը գնել է ոչ թե 200, այլ 220 միլիոն դոլարի սպառազինություն, երկրորդի դեպքում՝ մինչև 110 միլիոն։